Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Они су ту да саслушају ваше проблеме и помогну: Центар “Срце” сваки дан пружа емотивну подршку – услуге су бесплатне

Центар “Срце”, основан 1991. године у Новом Саду, је волонтерска, невладина, непрофитна организација која се бави пружањем емотивне подршке особама у кризи и превенцијом самоубиства. У почетку су услуге Центра биле намењене жртвама рата, али временом се увидела потреба да подршку пружају свима којима је то потребно.
Фото: Unsplash/ Marco Bianchetti
Сваког дана, од 14.00 до 23.00 часа, волонтери Центра “Срце” разговарају с људима који су усамљени, узнемирени, повређени, тужни, очајни, несигурни и слушају њихове проблеме.

„Не држе им моралне придике, не омаловажавају њихове тегобе, не “теше” их да ће њихови проблеми проћи и, што је најважније, не говоре им шта да раде. У центру је загарантована анонимност и поверљивост и сви подаци које добијемо од корисника остају у оквиру Центра.

Услуге Центра су бесплатне. Важна нам је анонимност и свакој особи која нас позове, која је у кризи гарантујемо подршку и разговор без осуђивања. Ту смо да их саслушамо, да им будемо подршка и да кроз тај разговор можда заједно дођемо до неких одговора.

Верујемо да разговор помаже и да је некада веома битно да особа каже како се осећа и шта је то што је мучи, да то једноставно подели са неким. Нажалост, често се дешава да у својој околини немају некога коме би то могли да кажу и зато смо ту ми,“ рекли су из Центра.

Фото: Unsplash/Tengyart
Како наводе, неретко се дешава се да су они први који их питају како су заправо и шта је то са чиме се боре. Често осећамо несхваћено, тужно, уморно, беспомоћно, усамљено и сасвим је у реду да себи допустимо све ове емоције, наводе даље.

„У реду је да некада нисмо добро и у реду је да то поделимо са неким. Због тога нам је важно да створимо сигуран простор, да би могли да искрено кажу како се осећају и да поделе са нама оно што носе у себи толико дуго.

Често све ове преплављујуће емоције доводе и до мисли о самоубиству и покушаја истог. То код нас није табу тема и ту смо да отворено разговарамо о томе, да продубимо тему и да заједно схватимо шта је то што је довело до тога.

Ментални поремећаји, нарочито депресија и злоупотреба психоактивних супстанци, су повезани са више од 90% свих случајева самоубистава.

Међутим, не треба изгубити из вида да је самоубиство комплексни феномен који је резултат различитих социокултурних и личних фактора, те да се ризик од самоубиства повећава у периодима социоекономских, породичних и индивидуалних криза- губитак вољене особе, прекид емотивне везе, губитак посла или имовине и криза идентитета.“

Према Светској здравственој организацији, усамљеност је проглашена за нову здравствену претњу, а водећи светски стручњаци истичу да је последице озбиљније од оних које су повезане са гојазношћу и физичком неактивношћу.

„Према подацима Републичког завода за статистику (РЗС) у периоду од 2013. до краја 2022. године у Србији се догодило 9.801 самоубиставо. У том периоду, себи је одузело живот и 16 деце узраста до 15 година.

Што се наше статистике тиче, у 2023. године смо обавили близу 8 000 разговора са особама у кризи. Поред тога, у последње време смо сведоци већег броја самоубистава које медији преносе на различите начине.

Оно што нам је важно у јеку свега тога јесте етичко извештавање и поштовање новинарског кодекса. Верујемо да је оваква врста извештавања нешто што је постало пракса и да се не дешава из лоше намере.

Због такве врсте извештавања долази до Вертеровог ефект, који представља талас извршених самоубистава, а подстакнут је приказом самоубиства у медијима или описима у популарним делима литературе или кинематографије. Уколико било кога те теме виђене у медијма узнемиравају, ту смо и могу слободно да нам се јаве“, рекли су из центра за НС Уживо.

“Срце” подршку пружа путем три канала комуникације, то су телефон 0800/300-303, мејл vanja@centasrce.org и чет који можете пронаћи у доњем десном углу на сајту www.centarsrce.org. Свако може да изабере онај канал комуникације који му највише одговара и да тако потражи помоћ.

Program Kulturnog centra Novi Sad za narednu nedelju

 

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке