Хормони имају велики утицај на наш свакодневни живот и на крају на квалитет живота.
Ендорфин, серотонин и допамин су три главна хормона која доводе до осећаја среће и задовољства, а постоји неколико начина да се стимулише њихово лучење.
Фактори као што су правилна исхрана, физичке активности и креативни хобији могу утицати на њихово лучење.
Ендорфин
Кретање је одавно познато као средство против депресије, а наука је доказала његову спасоносну улогу: спорт и други умерени физички напори производе мерљив физиолошки ефекат, који пружа осећај психофизичког благостања.
Енглези то зову ,,руннер’с хигх“, што се може превести као тркачка еуфорија. Међутим, не ради се само о трчању, већ о свакој физичкој активности која захтева мало више напора, дакле и о вожњи бицикла, пливању, кошарци, брзом ходању, раду у башти, сексу итд.
Допамин
Допамин утиче на наше расположење, сан, памћење, учење и концентрацију. Стручњаци верују да је допамин више повезан са мотивацијом, жељом и нагоном. Добар баланс допамина је од виталног значаја за физичко и ментално благостање, пише Клиx.ба.
Начин исхране може утицати на ниво допамина, верује се да засићене масти изазивају запаљенске процесе који могу утицати на лучење допамина. Због недостатка протеина могућ је недостатак л-тирозина, аминокиселине која помаже производњу допамина.
Физичка активност може повећати ниво допамина у телу. Редовне шетње, пливање или вожња бициклом могу помоћи. Промене у начину исхране могу да стимулишу лучење допамина. Неке студије сугеришу да незасићене масти немају исти ефекат, а исхрана која садржи више добрих незасићених масти, заједно са воћем, поврћем и протеинима, може бити корисна.
Амино киселина л-тирозин је посебно важна, јер је организму потребна за производњу допамина. Л-тирозин се налази у пилетини, говедини, јајима, бадемима, авокаду, бананама. Авокадо и банане су такође природни извори самог допамина, заједно са другим намирницама, као што су грашак, патлиџан, цитрусно воће, парадајз.
Серотонин
Серотонин је природни моноамински неуротрансмитер који преноси сигнале између нервних ћелија у целом телу. Осим што контролише емоције, утиче и на моторичке функције. Такође утиче на расположење и познат је као један од хормона среће. Такође помаже човеку да боље спава, важан је за варење, али и за зарастање рана и за контролу полних функција. Постоје студије које говоре да недостатак ове хемикалије може утицати и на настанак депресије.
Тако се ниво овог једињења може повећати излагањем дневном светлу, вежбањем, правилном исхраном и медитацијом. Што се тиче исхране, на ниво серотонина ће највише утицати сложени угљени хидрати као што су поврће, воће, махунарке или цела зрна. Када се ова храна једе, тело производи више инсулина, који онда помаже мишићима да привуче више аминокиселина, дајући тако триптофану бољу шансу да стигне до мозга.
Преузмите андроид апликацију.