Омега 3, 6 и омега 9 масне киселине су изузетно битне за наше здравље.
Пре свега требали би да знамо која је то разлика између ових масних киселина, јер иако су све важне за наше здравље, морамо знати у којој мери нам помажу, а у којој нам одмажу.
Када говоримо о омега 6 масним киселинама, оне се користе за производњу енергије у организму.
Код ових масних киселина треба водити рачуна да се не претера са уносом, јер може изазвати запаљенске процесе у организму.
Сунцокретово, сусамово и ланено уље, као и ораси и мак су велики извори омега 6 масних киселина.
Омега три масне киселине су такође полизасићене масти. Оне су есенцијалне, те наше тело их не може само произвести, већ их морамо уносити кроз храну.
Омега 3 масне киселине су добре за јачање когнитивне функције, те штите од деменције. Смањују упалне процесе у организму и унапређују рад кардиоваскуларни систем.
Намирнице богате омега три масним киселинама су рибље уље скуше, сардине, харинге, туне, ланено уље, ораси и чиа семенке.
Омега девет масне киселине су незасићене масти и не спадају у групу есенцијалних. Наше тело само производи ове киселине, те је јако битно да се води рачуна о уносу омега 3 и 6 масних киселина.
Уз умерено коришћење омега 9 масних киселина, оне утичу на смањење лошег холестерола и триглицерида.
Такође, смањују запаљинске процесе и повољно утичу на нервни и кардиоваскуларни систем.
Семе сунцокрета, лешници, бадеми, авокадо, маслиново уље су изузетни извори омега 9 масних киселина.
Стручњаци препоручују да се омега 6 и омега 3 масне киселине узимају у односу 4:1, или мање.
Модеран начин исхране довео је до поремећеног односа ове две масне киселине, па често тај однос иде и до 50:1, што у знатној мери може нарушити наше здравље.
Преузмите андроид апликацију.