Португал се припрема за нову олују Леонардо која би, како упозоравају власти, могла да изазове поплаве и додатна разарања, док земља покушава да се опорави од олује Кристин.

Португалски институт за море и атмосферу (IPMA) саопштио је синоћ да се очекује да нова олуја, названа Леонардо, почне да погађа копнени део Португала од данас поподне па све до суботе, преноси Ројтерс.
Иберијско полуострво у последњих неколико месеци погодила је серија олуја са обилним падавинама, грмљавином, снегом и јаким ветровима, при чему јужна Шпанија бележи, како неки становници кажу, највлажнију зиму у последњих 40 година.
IPMA је навела да би олуја Леонардо могла да донесе постојане, а повремено и јаке падавине, са ударима ветра до 75 километара на час дуж обале јужно од Кабо Мондега у централном делу земље и до 95 километара на час у планинским пределима.
Међутим, удари ветра требало би да буду мање интензивни од оних који су премашивали 200 километара на сат током олује Кристин, која је погодила централни копнени део Португала од прошлог четвртка, усмртила најмање шест особа и оставила разорене домове, фабрике и кључну инфраструктуру.
Данијела Фрага, заменица команданта Националне управе за ванредне ситуације и цивилну заштиту (ANEPC), изјавила је синоћ новинарима да би обилне падавине у наредним данима могле да изазову поплаве и изливање вода, пре свега у регионима који су већ били погођени олујом Кристин.
Према подацима дистрибутера електричне енергије E-Redes, готово 134.000 домаћинстава још увек нема струју, од чега око 95.000 у региону Леирије у централном делу земље.
Русија поднела предлоге САД за уклањање препрека у међусобним односима
Преузмите андроид апликацију.



