Почетна > Uncategorized
Uncategorized

Око 70 одсто ученика из дуалног образовања одмах нашло посао

Председница Владе Србије Ана Брнабић оценила је данас да је дуално образовање пружање могућности да се направи најконкретнија могућа веза између образовања и привреде и да је овај начин образовања од посебног значаја за развој привреде.
Фото: Pixabay/LUM3N

Премијерка је приликом отварања завршне конференције „Dualno obrazovanje – Fit for tomorrow“, коју је организовала Немачко-српска привредна комора у оквиру пројекта „АHK Road Show 2022“, истакла да је овај вид образовања значајан због стицања практичних знања која су све више потребна великим компанијама.

„Надам се да ће постојеће немачке инвестиције у Србији додатно наставити ширење и експанзију овде, а да ће нове у Србију наставити да долазе. Оно што ме охрабрује, у том смислу, је анкета коју је урадила Немачко-српска привредна комора, по којој је 95 одсто немачких инвеститора који су учествовали у овој анкети рекло да би поново инвестирало у Србију“, рекла је Брнабић и додала да је за велики део тога заслужно и дуално образовање.

Она је додала да су Влада Србије и председник Александар Вучић, уз све критике које су трпели, веровали у дуално образовање и додала да ће се упркос свим изазовима, наћи начин да се обезбеде додатна средства за дуално образовање.

Брнабић је подсетила да успешне земље попут Немачке, Аустрије и Швајцарске негују систем дуалног образовања и додала да то није никакво „прављење јефтине радне снаге“, како су то, како је подсетила, неки критиковали.

„Управо супротно. То је могућност да направите конкретну везу између образовања и привреде“, рекла је премијерка истичући значај везе и сарадње образовања и привреда,

Она је казала да сада Србија има другу генерацију деце која је прошла кроз систем дуалног образовања, нагласивши да је од ученика који су завршили 2020. године похађајући школу по том моделу чак 69 одсто њих се запослило одмах, а да је од оних који су исто образовани по класичном моделу запослено 42 одсто.

„Ово говори у прилог томе да морамо да ширимо даље дуално образовање. Просечна плата средњошколаца по дуалном моделу је 80.441 динар, просечна плата средњошколаца по класичном моделу је 65.361 динар. Очигледно је да привреда, реални сектор , цени знање и вештине које су стекли ученици који су своје школовање завршили по дуалном систему образовања“, казала је премијерка.

Она је истакла да је важно да држава међу привредницима има стабилне партнере за подстицање процеса дуалног образовања и додала да је у увођењу овог процеса Србији од велике користи била помоћ Немачке.

„Ишли смо и даље и 2019. смо усвојили Закон о дуалном моделу у високом образовању. То је веома важно да покушамо да кроз дуално образовање спојимо наше високошколске установе и привреду. Овде постоји празан ход који иде на уштрб студената и наше продуктивности. Морамо да имамо факултете који много боље комуницирају са привредом“, казала је Брнабић.

Она је додала да су од октобра прошле године започели први студијски програми и додала да је до сада акредитовано 32 студијска програма на девет високошколских установа.

„У овом тренутку имамо 150 студената који се школују по дуалном моделу у сарадњи са 75 компанија“, истакла је она и додала да очекује много више студената који ће се интересовати за овај систем образовања.

Brnabić: Ostajemo pri stavu da sankcije nisu najbolje rešenje

Преузмите андроид апликацију.