Почетна > Србија
Србија

Око 70.000 посетилаца на 14. Европској ноћи истраживача (ФОТО)

Преко 300 научника из Београда, Чачка, Крагујевца, Трстеника, Ниша, Лесковца, Рановца, Рековца, Зајечара, Неготина, Новог Сада, Шапца, Кикинде, Крушевца, Пријепоља, Прибоја, Нове Вароши, Параћина, Јагодине, Свилајнца, Деспотовца, Пирота, Инђије и Ћуприје учествовало је у креирању овогодишњих поставки којима су откључали тајанствен и узбудљив свет науке и учинили га доступним и фасцинантним посетиоцима свих узраста.
Фото: PrtSc/nocistrazivaca.rs

Овогодишње теме имале су задатак да објасне, опишу и осликају (научни) свет који нас окружује, поред којег свакодневно пролазимо, али који нам не привлачи довољно пажње. Показале су како се прожимају природне и друштвене науке, али и наука и уметност.

„Сматрам да смо успели у намери да заинтересујемо најпробирљивију и најзахтевнију публику“, истакао је Дарије Јаношевић из Центра за промоцију науке, један од координатора пројекта ReFocuS Art.

Једна од најбољих илустрација овогодишње манифестације, додаје, огледа су његовом кратком разговору са једним дечаком који му је објаснио како му се допада све што је Ноћ истраживача припремила, али неће моћи све да погледа за један дан са родитељима, па је замолио баку и деку да га доведу и сутрадан.

„Овогодишња Ноћ истраживача је превазишла наша очекивања по броју посетилаца. Они су отишли богатији за бројна научна сазнања, али смо исто тако и ми богатији за мноштво осмеха и задовољених знатижеља“, истакла је проф. Биљана Шљукић Паунковић са Факултета за физичку хемију, координатор пројекта SciencesCool.

Посетиоци у Београду могли су, између осталог, да пробају црве, разговарају са вештачком интелигенцијом, друже се са роботима, осете како им се диже коса на глави од електрицитета, опробају се као циркуски жонглери и акробате, да се диве правим научним експлозијама али и да науче нешто о државним празницима и упознају праве суперзвезде-научнице.

Овогодишња Ноћ истраживача први пут је одржана у Научном клубу Нови Сад.

Преко 100 научника са новосадског универзитета удружило је снаге на више од 20 различитих радионица са широким распоном тема од вештачке интелигенције и примене хемије у уметности, до биотехнологије и дизајнирања савремених лековитих препарата.

Посетиоци у Нишу имали су прилике да испробају сензацију „ходања по води“ и учествују у занимљивом експерименту који је сваком дечјем цртежу у дигиталном простору доделио посебан тон, а студенти Факултета уметности показали су како су музика и наука нераскидиво повезане.

Фото: Ноћ истраживача

Више хиљада посетилаца имало је прилику да види преко 15 занимљивих поставки у Крагујевцу, да направи формуле природних мириса, учи играјући се у свету робота и самостално изводи занимљиве експерименте из разних природних наука, а додељене су и награде победницима петог Литерарног конкурса.

Тим Научног клуба Лесковац препустио је велико отварање балеринама које су, уз игру, извеле експерименте, док су на лицу места посетиоци могли да присуствују увиђају форензичара, да истражују археолошко ћоше и закопано благо.

У центру Шапца настајала су су права ремек-дела помоћу сликања на води, фотографије са виртуелним диносаурусом и хемијски семафор, трагало се за музичким благом, а дебатовало се и о теорији игара моћи и ПМ честица.

Научници из Рановца реализовали су активности на Градском тргу у Петровцу на Млави а, како оцењују, ово је до сада била најбоље реализована Ноћ истраживача у њиховој општини.

Зајечарци су осликали улаз у Гимназију муралом Николе Тесле, организовали су два научна квиза и СТЕМ олимпијаду, а током целог дана бирали су најлепшу фотографију мехура од сапунице.

У Неготину професор Анте Чурлин представио је свој програм ГЕА Глобална Едукативна Авантура, истраживачи Чачка осветлели су електронику, математику, екологију и архитектуру, а све три радионице у дворишту Научног музеја у Кикинди биле су изузетно посећене.

Фото: Ноћ истраживача

Посетиоцима у Трстенику представљене су бројне активности од основа форензике до опасности и бенефита суплемената, а овај јединствени празник науке завршен је на Платоу испред Општине Трстеник са младим истраживачима заокупљеним урнебесним експериментима.

У Крушевцу су први пут укључена и предавања успешних ученика Гимназије Крушевац из области медицине и предузетништва. Трг глумаца био је препун деце која су учествовала у едукативним експериментма у извођењу тамошњих средњошколаца и основаца.

Традиција Европске ноћи истраживача наставила се и у Поморављу, где је НОУ тим организовао велику научну авантуру у Параћину, Свлијанцу, Рековцу, Деспотовцу, Јагодини и Ћуприји.

Европска ноћ истраживача у Србији реализована је кроз два пројекта: ReFocuS Art и SciencesCool.

Координатор пројекта SciencesCool (Science on the move – from lab to streets & school) је Факултет за физичку хемију Универзитета у Београду у партнерству са Институтом за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Универзитета у Београду.

Координатор пројекта ReFocuS Art (Road to Friday of Science and Art) је Центар за промоцију науке у сарадњи са Институтом за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Институтом од националног значаја за Републику Србију, Природно-математичким факултетом из Ниша и Заводом за заштиту споменика културе Крагујевац.

Пројекти су финансирани из програма „ХОРИЗОН ЕУРОПЕ“, највећег програма Европске уније за истраживање и иновационе делатности, а у оквиру потпрограма „Марија Склодовска-Кири”.

Више информација можете наћи на званичном сајту: nocistrazivaca.rs

Napreduju radovi na rekonstrukciji deonice puta Laćarak – Čalma (FOTO/VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.