У развијеним економијама је због пандемије ковид-19 угашено чак 22 милиона радних места, известила је Организација за економску сарадњу и развој (OECD).
У управо објављеном Годишњем извештају OECD-а о изгледима запошљавања, наводи се такође да је државним програмима за очување запослености, спроведеним у јеку кризе корона вируса, сачувано око 21 милион радних места.
Ипак, богате нације суочавају се са претњом дуготрајног раста стопе незапослености, јер много неквалификованих радника, које је пандемија раселила, тешко налази ново запослење, преноси CNBC.
У мају 2021, стопа незапосленост у земљама OECD-а је смањена на 6,6 посто, али је и даље за најмање 1,0 проценат изнад нивоа пре пандемије. Од 22 милиона људи који су остали без посла широм економија OECD-а, осам милиона је незапослено, а 14 милиона се сматра неактивним.
Стручњаци OECD-а не очекују да се укупна запосленост у земљама чланицама ове организације нормализује до трећег квартала 2023.У извештају се наводи да ће криза тржишта рада на младе вероватно утицати више него на ширу одраслу радну популацију. „Ожиљци у смислу запослења и зарада могли би дуго да се задрже код младих људи“, рекао је Стефано Скарпета, директор за запошљавање, рад и социјална питања у OECD-у.
Према студији OECD-а, утицај ковид кризе на младе био је у најмању руку двоструко већи него на одрасле генерално, а међу најтеже погођенима су млади у Канади, Сједињеним Државама, Мексику и Шпанији.
У извештају се указује на то да се све ово дешава у ситуацији у којој већ одраније постоји проблем запошљавања младих и напомиње да је, према подацима OECD-а, било потребно пуних 10 година да се запосленост младих врати на нормалан ниво након глобалне финансијске кризе 2008. године.
Да би се „ефекат ожиљака“ ублажио, овог пута је потребно да се предузму снажније мере за улагање у младе људе, као што су, на пример, обука путем праксе у предузећима и преквалификација, рекао је Скарпета.
Према његовим речима, феномен рада на даљину који је подстакла пандемија представља једину светлу тачку у овој ситуације, и охрабрује послодавце да буду флексибилнији и инклузивнији у својим радним политикама.