Почетна > Србија
Србија

Одржана седница СБ о КиМ; Зијаде: Ситуација и даље крхка; Ђурић: Тражимо реакцију СБ

Шефица Мисије УН на Косову (УНМИК) Каролин Зијаде преставила је на седници Савета безбедности Уједињених нација (СБУН) нови шестомесечни извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду те мисије у којем се наводи да је ситуација на северу АП Косово и Метохија и даље крхка, министар спољних послова Србије Марко Ђурић затражио је брзу реакцију СБ после низа једностраних и опасних мера Приштине, док су поједине државе чланице СБ позвале да се преиспита мандат УНМИК-а.
Фото: Танјуг/AP Photo/Seth Wenig, File

Ђурић је на јучерашњој седници нагласио да кршење људских права и једнострани потези режима премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија стварају климу страха и нестабилности и истакао да је насиље над Србима на АП КиМ ескалирало и достигло алармантан ниво.

Ђурић је, на седници СБ УН на којој се разматра шестомесечни извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, навео да је само током 2024. године више од 90 напада било посебно усмерено на српске појединце и имовину, а ниједан починилац се није суочио са правдом.

Он је навео да је у СБ УН како би детаљно изнео озбиљне преступе режима Аљбина Куртија према српској заједници и да апелује на хитну, одлучну акцију међународне заједнице.

Ђурић је позвао СБ УН да обезбеди да се спроведу у дело постојећи споразуми из дијалога Београда и Приштине, посебно Бриселски споразум, као и да Приштина буде одговорна за своје обавезе.

Он је истакао да је одбијање Приштине да поштује Бриселски споразум лишило Србе чак и основне правне заштите.

Ђурић је у реплици министарки спољних послова привремених приштинских институција Доники Гервали Шварц истакао да је на његову конкретну и добро документовану забринутост за положај српског народа на АП КиМ и пружену руку сарадње албанском народу представница Приштине одговорила само низом увреда и лажи на рачун Србије и председника Александра Вучића.

Ђурић је Гервали Шварц поручио да је, у складу са међународним јавним правом, председник Вучић и њен председник.

Истакао је да је Гервала Шварц у излагању користила клеветнички језик, који само продубљује међуетничке тензије и враћа регион у прошлост и да је још једном одбацила процес нормализације, демонстрирајући неприхватљив и увредљив језик.

Ђурић је додао да опсесија представника Приштине председником Вучићем говори о низу ствари.

„Он (Вучић) добро води Србију, а јачање наше економске безбедности и спољнополитичке позиције неке од њих чини огорченим и бесним“, рекао је Ђурић.

Додао је да представници Приштине још једном показују непоштовање према жртвама сукоба неприкладним коришћењем израза „геноцид“, посебно имајући у виду чињеницу да је више од две трећине Срба насилно протерано са АП Косова и Метохије.

Одговарајући на то што је Гервала Шварц Србију и њега назвала фашистима, Ђурић је рекао да, као потомак из породице која је преживела Холокауст, скреће пажњу међународној заједници на чињеницу да је влада Куртија завршила реновирање куће једног од оснивача СС дивизије Скендербег, Џафера Деве у јужном делу Косовске Митровице.

Гервала Шварц је претходно у свом говору на седници СБ УН поновила познате оптужбе на рачун Србије и изнела тврдњу да на АП КиМ не постоји дискриминација над било ким и да у покрајини постоји највећи могући ниво заштите мањинских права у Европи.

Гервала је протестовала и због употребе назива Косово и Метохија.

Она је оценила да је извештај о раду УНМИК-а „непоуздан, непрецизан и изузетно просрпски интониран“ и саветовала амбасадорима чланица СБ УН да, уместо њега, користе неки од бројних других извештаја.

Гервала је, такође, оптужила власти у Београду да желе да униште привремене приштинске инстутуције „чак и оружјем“.

Навела је да би руски председник Владимир Путин „могао да изазове рат на Балкану“ и поновила оптужбу да је, како је навела, „Србија, одмах после Русије, највећа опасност за мир у Европи“.

На почетку седнице специјална представница генералног секретара Уједињених нација у Аутономсној покрајини Косову и Метохији и шефица Мисије привремене администрације УНМИК Каролина Зијаде изјавила је да дијалог Београда и Приштине остаје кључан за решавање свих питања укључујући и оснивање Заједнице српских општина.

Она је рекла да је ситуација на северу крхка, напредак спор и оценила као опасне најаве отварања моста на Ибру у Косовској Митровици.

Према њеним речима акције приштинских власти на северу и 16. октобра у Србици умањили су могућност мањинских заједница, пре свих Срба, да добију приступ основним потребама, укључујући здравство и школство.

Она је упозорила на опасност коју представљају акције такозване косовске полиције о којима се води истрага због претеране употребе силе.

„Затварање пословница Пошта Србије и других институција, то је ограничен приступ. Забрана употребе динара и укидање пословница Поштанске штедионице само је погоршало ситуацију. Власти у Приштини можда желе да изврше контролу над образовним и здравственим установама Срба. Прича о отварању моста и све већа хапшења косовских Срба довели су до пораста грађанског активизма на северу, посебно међу женама и студентима. Забринути смо због хапшења и забране окупљања“, рекла је Зијаде.

Она је додала и да је тренутно у току истрага о прекомерној сили полиције приликом хапшења и у притвору. Објављивање резултата истраге могло би да поврати поверење у институције. Унапређивање људских права је срж наше мисије због дешавања и од кључног је значаја за очување имовинских права и очувања језика свих заједница“, рекла је Зијаде.

Подсетила је да су се главни преговарачи састали у Бриселу прошле недеље и поздравила оснивање радне групе за олакшавање уласка робе.

„Успех се може постићи кроз конструктиван и отворен приступ и поштовање споразума који су постигнути током година. Ја верујем да значај и напредак морају да буду засновани на поверењу које се стиче кроз остваривање циљева. Изградња поверења на свим нивоима остаје камен темељац заједничке и боље будућности за све“, рекла је Зијаде.

Зијаде је затражила свеобухватну истрагу о догађајима у Бањској од 23. септембра прошле године, називајући га „неприхватљивим“ и „озбиљним безбедносним инцидентом“.

Амбасадори земаља чланица СБ УН указали су да једностране акције приштинских власти доприносе порасту тензија и остале подељене по питању мандата Унмика.

Чланице СБ УН су позвале Београд и Приштину да наставе дијалог.

Стални представник Русије при УН Василиј Небензја изјавио је да су етничке тензије у АП КиМ на највећем нивоу у последњих 15 година и навео да одговорност за то стање лежи на привременим приштинским институцијама, која, како је рекао, жели да има потпуну контролу над севером покрајине.

“Доста тога описано је у извештају УНМИК-а. Покушавају да неалбанске институције истисну, упадају у школе и болнице“, рекао је Небензја током свог обраћања на седници СБ УН.

Он је истакао да Срби на том подручју “једва приживљавају“, уз оцену да је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти “прогласио рат против Срба“, цинично то називајући “борбом против фашизма и код куће и у иностранству“.

Кинески представник при УН Фу Цонг изјавио је да Кина подржава заједнички прихватљиво решење уз поштовање резолуције Савета безбедности 1244, додајући да се суверенитет Србије мора у потпуности поштовати.

Он је истакао да једностране акције у АП КиМ неће допринети решењу “косовског проблема“ и последично неће довести до стабилности региона.

Истакао је да приштинске власти застрашују српско становништво једностраним потезима, истичући да то има утицај на безбедност и животе Срба, који, како је рекао, дрхте у страху.

Подсетио је да је успостављање Заједнице српских општина у АП КиМ важан елемент Бриселског споразума, додајући да приштинске власти морају да то учине кроз практичне потезе.

Заменик амбасадора Сједињених Америчких Држава при УН Роберт Вуд изјавио је да су САД забринуте због некоордисаних акција које предузимају привремене приштинске институције и додао да такве акције погађају рањиве и мањинске заједнице.

Он је рекао да је дијалог уз подршку ЕУ пут ка нормализацији односа између Београда и Приштине и напредак ка чланству у европским институцијама.

„САД настављају да раде са партнерима из ЕУ, ОЕБС-а и НАТО-а како би тензије на северу Косова биле умањене, како би одвратиле ескалацију са било које стране и да би наставиле са спровођењем свих обавеза у дијалогу између Београда и Приштине, укључујући оснивање Заједнице српских општина“, рекао је он.

Представник Француске при Уједињеним нацијама изјавио је да је нормализација односа Београда и Приштине кључ европске стабилности.

Он је осудио узастопне једностране акције приштинских власти на северу које су узнемириле локално становништво.

Поздравио је отварање прелаза између АП КиМ и централне Србије, као и одлуку српских власти крајем прошле године о спровођењу дела Бриселског споразума.

Нагласио је да је неопходно успоставити демократску заступљеност мањина у АП КиМ, истакавши значај поштовања људских права и помирења.

Представник Велике Британије при Уједињеним нацијама позвао је и Београд и Приштину да покажу храброст у испуњавању претходно постигнутих споразума, пре свега споразум о успостављању Заједнице српских општина.

Он је позвао обе стране да оставе по страни унилатералне акције које могу да угрозе безбедност.

Велика Британија позвала је и на преиспитивање улоге УНМИК-а, наводећи да је 16 година након једностраног проглашења независности такозваног Косова ситуација на терену непрепознатљива.

На преиспитивање улоге УНИМИК-а позвао је представник Јапана у УН.

Амбасадор Словеније при Уједињеним нацијама Самуел Жбогар изјавио је данас да једностране и изненадне акције у АП КиМ уништавају поверење и доводе до ескалације тензија.

Истакао да је Словенија забринута наводима које је изнела шефица Унмика Каролин Зијаде и додао да његова земља тражи успостављање Заједнице српских општина (ЗСО) и навео да је потребна снажнија посвећеност лидера Београда и Приштине Бриселском споразуму из 2013. године, као и договора из Охрида, осудивши запаљиву реторику и неопрезне потезе.

Представник Алжира је изразио забринутост због једностраних потеза Приштине, напомињући да то доприноси порасту тензија у АП КиМ и да се односи између Београда и Приштине све више погоршавају.

Позвао је на уздржавање од било каквих једностраних потеза који би могли да изазову ескалацију ситуације и на кораке ка нормализацији, уз примену дипломатије.

Швајцарска, која председава овог месеца СБ УН оценила је да је ситуација на северу КиМ напета, као и да су унилатералне акције Приштине довеле до повећања несигурности становника.

„Политички лидери морају да покажу политичку вољу и храбност“, рекла је представница Швајцарске и позвале на формирање ЗСО.

Petković s Bocan-Harčenkom: Zbog poslednjih događaja na KiM Srbi na ivici egzistencije

Преузмите андроид апликацију.