Билатерални односи Србије и Марока су одлични, а економије две државе су комплементарне и требало би подстакнути пословне заједнице да истраже и искористе огроман потенцијал и могућност за трговину и инвестиције, изјавио је амбасадор Краљевине Мароко у Србији Мохамед Амин Белхаж.
Он је у интервјуу за „Политику“ поводом 66 година од успостављања дипломатских односа Србије и Марока, навео да је Београд не тако давно био једна од најпознатијих европских престоница у Африци, да су у њему студирали и послове успостављали многи Африканци што се нажалост пореметило због ситуације на Балкану деведесетих година прошлог века, али би према његовој оцени за Србију било важно да настави са изградњом тог наслеђа и да њени односи са афричким континентом поврате некадашњи сјај.
„У том смислу Краљевина Мароко би могла да буде поуздан партнер који ће помоћи у остварењу овог циља кроз сарадњу с другим афричким земљама, по принципу троугла. На Мароко се гледа с великим поштовањем будући да је један од највећих афричких инвеститора у Африци, посвећен стварању партнерстава са фокусом на људски и одрживи развој, у којим сви добијају“, рекао је Белхаж.
Истакао је да постоји велики потенцијал за сарадњу Србије и Марока у области економије и трговине, посебно пољопривреде и аутомобилске индустрије.
Према његовим речима Мароко може имати бенефите од експертизе српских компанија и института који раде у области биотехнологија, пошто се, како је оценио, Београд сматра једним од водећих светских центара у овој области.
„Због тога амбасада подржава напоре Института „Биосенс“ из Новог Сада и Политехничког универзитета Мухамед Шести (УМ6П) за успостављањем оквира за сарадњу у домену истраживања и развоја у одређеним областима које ће утврдити ове две институције“, нагласио је Белхаж.
Додао је да је веома важна и сарадња у туризму и истакао да је циљ Марока да се број српских туриста у овој земљи повећа и да она постане једна од главних туристичких дестинација за Србе, барем на афричком континенту.
Говорећи о глобалној актуелној ситуацији у енергетици и могућностима за сарадњу Србије и Марока у енергетици Белхаж је навео да је Мароко усвојио проактиван приступ у енергетици и почео да развија споствена средства и инфраструктуру обновљивих извора енергије од 2009. године.
„Данас Мароко поседује највећу соларну енергију на свету „Нур стејшн“ и има циљ да до 2030. године најмање 52 одсто својих потреба за енергијом произведе и обезбеди из обновљивих извора енергије. Поред тога Мароко је био прва афричка и арапска земља која је развила своју мапу пута за зелени водоник“, рекао је Мохамед Амин Белхаж.
Указао је и да би Србија и Мароко требало ближе да сарађују и размењују своја искуства, стручност и најбоље праксе у области трансформације зелене енергије како би сачувале свој енергетски суверенитет.
Вучић: Нисам потписао, јер предлог ЕУ подразумева да се не противимо чланству КиМ у УН
Преузмите андроид апликацију.