Изградња пруге Београд – Будимпешта уједно је и највећи и највреднији пројекат у Југоисточној Европи укупне вредности око четири милијарде евра, од чега око две милијарде евра на територији Србије.
Екипа портала Војводина уживо снимила је како тече изградња, динамику радова на траси брзе пруге Београд – Будимпешта.
Како то сада изгледа, погледајте у видеу:
Пруга Нови Сад – Суботица део је пруге за велике брзине од 200 км/сат кроз Србију, од Београда до државне границе са Мађарском.
Пројекат изградње обухвата трасу двоколосечне пруге и станице са објектима на прузи, реконструкцију и модернизацију железничких чворова Нови Сад, Врбас и Суботица, денивелацију укрштања пруге са друмским и пешачко-бициклистичким стазама.На овој деоници брзе пруге биће изграђено укупно 49 подвожњака, надвожњака и сличних објеката.
Пројектом је предвиђена реконструкција девет железничких станица, (Нови Сад, Сајлово, Кисач, Степановићево, Змајево, Бачка Топола, Жедник, Наумовићево и Суботица), као и три нове станице са станичним капацитетима (Руменка, Врбас и Ловћенац). У Врбасу ће бити изграђен и вијадукт дужине 1,6 километра.Такође, планирана је и уградња електротехничке инфраструктуре која омогућава безбедно одвијање саобраћаја пројектованим брзинама и увођење европског система управљања железничким саобраћајем.
Дужина трасе износи 108,2 километра, док је укупна вредност радова 1,16 милијарди долара. У исто време, са радом на комплетној деоници Нови Сад – Суботица, интезивно се ради на завршетку главне станице Београд центар, после више од 50 година. Такође, јуче су урађени велики кораци у наставку модернизације пруге према југу земље.
Председник Србије Александар Вучић захвалио је Европској унији на помоћи за изградњу брзе пруге Београд – Ниш наводећи да је у питању највећа подршка и помоћ ЕУ до сада, као и највећи пројекат у Србији.
Он је, после потисивања уговора о гранту за изградњу брзе пруге, рекао да је у питању један од највећих пројеката икада у које је Србија ушла, вредан 2,775 миљарди евра.
Од тога на поклон од ЕУ, како је истакао, Србија је добила 610 милиона евра, 525 милиона даје Србија из буџета, а остало ЕИБ под најповољнијим условима.Подсетимо, 19. март прошле године, отворена је брза пруга од Београда до Новог Сада. Србија је тада, први пут у својој историји, добила воз који је у путничком саобраћају достигао брзину од 200 км на сат.
Од 20. марта прошле године, када је пуштена у саобраћај брза пруга Београд – Нови Сад, до 3. јануара 2023., укупно је чак 2.305.175 путника изабрало воз за путовање између ова два града. Од тог броја, возовима “Соко” превезена су 1.318.174 путника.
Вучић: Изградња пруге Београд-Ниш од великог регионалног значаја
Преузмите андроид апликацију.