Како је речено Танјугу у Министарству просвете од 1. октобра на Факултету техничких наука и Природно-математичкком факултету у Новом Саду почињу први студијски мастер програми из области вештачке интелигенције.
Да је то резултат активности које је ресорсно министарство имало у току прошле године, када је расписан јавни позив, за Танјуг изјавила је државна секретарка Маријана Дукић Мијатовић .
Државна секретарка позвала је све факултете који реализују програме из области електротехнике, рачунарског инжењерства и рачунарских наука да се одазову на јавни позив који је и ове године расписан, јер како она напомиње за акредитације два мастер студијска програма из напоменуте области вештачке интелигенције извдојено је три милиона динара.
Дукић Мијатовићева наводи да крајњи рок је 24. септембар са наглашавањем да је у Србији основан најмлађи институт за област вештачке интелигенције који је почео да ради у Новом Саду.
Такође, она наводи да је мишљења да ћемо сви заједно са нашим стручњацима и младима остварити успех.
Милош Радовановић професор на Приордно-математичком факултету у Новом Саду нови мастер програм гледа као шансу која диже рејтинг факултету и помаже да се и за друге програме повећа интересовање код студената.
25 студената би требало да буде уписано из области вештачке интелигенције, од којих ће 20 бити на буџету, изјавио је Радовановић.
Радовановић наглашава да је овај резултат настао је сарадњом два одсека, и додаје да је најважнија припрема и да су за то безбеђени посебни предмети који обрађују примене у областима као што су медицина, биологије, обраде звучних – говорних сигнала.
Све ово подразумева обавезну стручну праксу у компанијама, где ће студенти имати могућност да примене своја знања.
Што се уписа тиче, неће бити проблема око попуњавања квоте, сматра Радовановић.