Почетна > Свет
Свет

Од нуклеарне катастрофе до природног резервата

Након нуклеарне катастрофе у Чернобилу у пречнику од 30 километара око места несреће проглашена је забрањена зона која се након више од 30 година претворила у природни резерват. Вукови, рисеви, орлови, дивљи коњи и друге ретке врсте живе у готово пустој, дивљој области.
Фото: Unsplash/Scott Walsh

Аустријско – руски фотограф Ана Јермолева у изложби „Чернобил сафари“ у бечкој галерији МАК покушава да замисли фауну тог подручја као свет без људи.

Иако је животињски свет стално био изложен високом зрачењу, могао је да се развија и размножава, јер услед евакуације становништва није било никаквог утицаја на његово станиште.

Ана Јермолева је посетила забрањену зону 2014. и 2021. године.

Животиње које није успела да услика, скицирала је у акварелима.

Изложба је инспирисана митовима о мутираним и радиоактивним „чудовиштима“ у том подручју.

Уметница нас води на путовање кроз постапокалиптични простор где настаје слика пејзажа који се не може докучити.

Сада подручје нуклеарне катастрофе представља уточиште за више од 400 животињских врста од којих су 50 класификоване као угрожене.

Пројекат уметнице повлачи паралеле са филозофским термином дубинске екологије који полази од тога да се човечанство не треба сматрати надмоћним у односу на биљни и животињски свет.

Катастрофа у Чернобилу показује да човечанство има потенцијал да свесно уништи планету. Са еколошког становишта планета би имала бољу будућност без људи.

Изложба је отворена од 9. марта до 5. јуна 2022. године у галерији МАК у Бечу.

Koncert Džona Vilijamsa u Beču

 

Преузмите андроид апликацију.