Почетна > Бизнис
Бизнис

Од 54 земље Африке – Египат и Нигерија најмоћније економске силе

Нигерија, водећа афричка економија чији се БДП процењује на 477 милијарди долара у 2022. години, налази се на врху листе најбогатијих афричких земаља, а за њом следи Египат као друга економска сила Африке.
Фото: Unsplash/Imanuel ikvebu

Африка данас има 54 државе чланице УН и четири територије.

Према пројекцијама раста ММФ-а, ранг-листа од 10 најмоћнијх афричких земаља не би требало да доживи преокрет у годинама које долазе. Нигерија, најмногољуднија земља на континенту, са више од 200 милиона становника, још дуго ће остати водећа економија Африке, пише Африка њуз и наглашава да би та земља до 2028. године требало да увећа богаство и достигне БДП од 915 милијарди.

Тиме би се, како наглашавају, повећао јаз између Нигерије и Египта, као друге економске силе у Африци а која има 110 милиона становника.

Како наводи Африка њуз, рангирање најбогатијих земаља може варирати у зависности од критеријума који се користе, као што су бруто домаћи производ (БДП), доходак по глави становника или други економски показатељи.

По тој општој листи заснованој на БДП-у у смислу паритета куповне моћи, последњих неколико година предњачи Нигерија а следе Египат, Јужна Африка, Алжир, Марко, Ангола, Кенија, Гана, Танзанија и Етиопија.

Подсећају да Нигерија као најнасељенија земља у Африци има разноврсну економију, посебно у сектору нафте и гаса. Јужна Африка у области рударства, пољопривреда и услуга, док Египат има разгранату економију у секторима туризма, нафте, гаса и пољопривреде. Алжир, како додају, економску моћ заснива на значајним резервама нафте и природног гаса, које значајно доприносе његовој економији.

Мароко успехе бележи захваљујући туризму, пољопривреди, индустрији и различитим услугама, док природни ресурси играју кључну улогу у економији Анголе.

Кенија која је регионални економски центар резултате бележи захваљујући разноликој економији, услужном сектору, пољопривреди и туризму. Успех Гане подржавају сектори као што су пољопривреда, нафта и гас и услуге, подсећају из Африка њуз.

Пољопривреда, туризам и природни ресурси доприносе одличној економској позивији Танзаније. Етиопија доживљава брз економски раст, са секторима укључујући пољопривреду, производњу и инфраструктуру, преноси Танјуг.

Hleb i žitarice skuplji, ulja i masti jeftiniji

Преузмите андроид апликацију.