Почетна > Бизнис
Бизнис

Очекује се пад испорука ајфона за више од 30 одсто у новембру

Очекује се да ће испоруке ајфона из главне Фоксконове фабрике у Кини бити смањене у новембру за више од 30 процената због овонедељних радничких протеста, извештава Ројтерс позивајући се на изворе директно упућене у дешавање.
Фото: Pixabay/6689062

Компанија сада предвиђа да би новембарска производња могла да опадне за преко 30 посто, а не до 30 процената, колико се процењивало крајем октобра када су почели раднички немири.

Ова фабрика, једина у којој Фокскон производи премијум моделе ајфона, укључујући ајфон 14 Про, вероватно неће наставити производњу у пуном капацитету до краја овог месеца, јер је више хиљада радника напустило погон, рекао је један од саговорника британске агенције.

Проблеми у највећој светској фабрици Еплових смартфона настали су због строгих ковид мера ограничења, које су подстакле незадовољство међу радницима и пореметили производњу уочи Божића и јануарског празника лунарне Нове године.

Живот запослених се због корона мера дословно одвијао у кругу фабрике, велики број њих је био стављен у карантин, што је изазвало незадовољство, па су многи побегли.

То је довело у питање испоруке Еплових производа за време празника, јер фабрика у Џенгџоу учествује са 70 одсто у глобалној испоруци ајфона, при чему она производи модел ајфон 14 који је врло популаран у САД.

Радници, од којих је већина била ангажована последњих недеља, сукобили су се у среду са обезбеђењем фабрике. Многи од њих тврде да су обманути у вези са исплатом зарада, а други су се жалили да деле спаваонице са колегама који су позитивни на ковид.

Фокскон се извинио јуче због „техничке грешке“ у вези са платама, а касније је понудио 10.000 јуана (1.400 долара) новозапосленим радницима који су протестовали и који су се договорили да дају отказ и оду.

Један од Ројтерсових извора је рекао да је више од 20.000 радника, углавном новозапослених који још увек не раде на производним линијама, узело новац и напустило фирму.

Видео снимци објављени данас на кинеским друштвеним мрежама приказују дуге колоне радника с пртљазима како чекају аутобусе.

Из Фокскона и Епла су одбили да коментаришу збивања у кинеској фабрици, у којој је пре избијања немира било запослено више од 200.000 радника. Фабрика има спаваонице, ресторане, кошаркашки и фудбалски терен у оквиру свог пространог објекта који се простире на отприлике 1,4 милиона квадратних метара.

Акције Фокскона су на затврању трговања биле у паду од 0,5 одсто.

Srednji kurs dinara prema evru 117,3251

Преузмите андроид апликацију.