Почетна > Србија
Србија

Обука на радарском положају – 24 сата дневно на задатку контроле и заштите

Припадници 126. бригаде ваздушног осматрања, јављања и навођења, из састава Ратног ваздухопловства и ПВО, непрекидно су анагжовани на осматрању, откривању, праћењу и идентификацији циљева, а како би континуирано имали најбоље резултате, у југозападној Србији је у току редовна обука професионалног састава јединице за рад на тродимензионалном радару, саопштило је данас Министарство одбране.
FOTO TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE I VOJSKA SRBIJE/ Darimir Banda/ bg

Како се наводи тај тродимензионални радар АН/ТПС-70 америчке производње дуги низ година је у наоружању јединице, а обука се спроводи континуирано, како током редовних дежурстава у саставу борбених смена, тако и реализацијом тактичких увежбавања и симулацијом различитих сценарија угрожавања ваздушног простора наше земље.

“Борбене могућности јединице у претходном периоду знатно су унапређене набавком савремених радарско-рачунарских средстава из иностранства и увођењем у оперативну употребу новог система аутоматизације домаће производње”, наводи Министарство.

Командир чете капетан Милош Ајдачић навео је да се његова јединица налази на једној од доминантнијих кота у југозападној Србији и да је опремљена радаром великог домета, па представља веома битан елемент у реализацији задатка контроле и заштите ваздушног простора.

“Намењена је за непрекидно осматрање ваздушног простора, благовремено откривање, праћење и идентификацију циљева, као и прикупљање, обраду, приказивање и дистрибуцију прецизних података заинтересованим корисницима у систему одбране Србије”, казао је капетан Ајдачић.

Према његовим речима, обука се реализује на радарском положају и обухвата стицање теоријских знања о принципима рада радарске технике, ради оспособљавања припадника јединице за употребу и основно одржавање сложених радарско-рачунарских средстава, система аутоматизације и телекомуникационо-информатичке опреме.

Радарски техничар заставник Немања Митрашиновић нагласио је да су тимски рад и добра организација кључни за успешно функционисање јединице, јер раде на издвојеном радарском положају, у борбеним сменама које трају од 48 до 72 сата, па целокупно ангажовање захтева висок ниво одговорности и пожртвованост у раду.

“Разумевање и отворена комуникација између колега и старешина доприноси успешном усклађивању професионалних задатака и приватних обавеза. Подршка породице је драгоцен елемент у јачању и одржавању баланса у професионалној и приватној сфери”, казао је Митрашиновић који се за рад у тој јединици определио пре скоро две деценије.

Заставник наглашава да је и тада као и сада сматрао да је част и задовољство бити припадник бригаде која носи Орден народног хероја и има богату и веома дугу историју.

“Ова бригада је у новије време опремљена савременим радарским система на којима се изводи континуирана обука, што за мене, као радарског техничара, представља велики изазов за усавршавање и стручно напредовање”, објаснио је Митрашиновић.

Министарство подсећа да се сталном обуком и усавршавањем припадника 126. бригаде ВОЈИН обезбеђују се највиши стандарди оспособљености, неопходни за одржавање високог нивоа исправности радарске технике и несметано извршавање свих задатака постављених пред јединицу.

Петковић: О америчкој осуди због манипулисања Трамповим речима Османи ни да зуцне

 

Преузмите андроид апликацију.