Школовање траје три године. После тога, посао може да се нађе истог тренутка. Почетна плата – око 70.000 динара, а са стицањем искуства месечна зарада се „пење” и на више од 1.000 евра.
И поред свих ових предности, на смер галантериста коже у Београду ове године није се уписао ниједан кандидат.
На бироу рада у августу 2023. било је 2.418 незапослених на смеру кожних галантериста и обућара, а послодавци су исказали потребе за запошљавањем њих седморо. Поређења ради, пре пет година било их је на евиденцији нешто више – 2.958, али су тада послодавци тражили њих скоро три пута више – 19.
Како ће бити за пет година, ако већ сада нема новајлија у овом послу, велико је питање, због којег су забринути не само наставници, већ и мајстори које изгледа неће имати ко да замени у будућности.
На све то се накалемио и пораст цена потрошачких услуга, па је тако рецимо у години иза нас највише поскупела управо поправка обуће, и то за 27 одсто.
Трагом ових, и вести да ове године нема ниједног ђака који би желео да се школује за мајстора за кожу, на разговор је пристао обућар са Вождовца, који иза себе има пет година радног искуства.
„Истина је да у Београду има мало обућара, тако да би млади, тек школовани мајстори, требало да знају да ће и те како имати посла уколико одлуче да отворе своју радњу. То је сигурно“ уверава Раден Ј.
Услуга обућара је важна, али данашња омладина очито размишља по логици зашто би им муштерије давале новац за поправку, када би радије куповали нову обућу. С том констатацијом се Раден ипак не слаже.
„Колико ви дајете месечно на фризера? Треба вам барем 3.000 динара да одете у салон два пута месечно, а за флекице или пенџете за обућу вам треба око 700 динара. Покривају вас целу сезону и питање је да ли ћете доћи други пут да их замените. Тако да, веома се исплати бити обућар, јер услуге које они пружају нису баш толико скупе колико се то чини на први поглед“ сматра он.
Преузмите андроид апликацију.