Велика Британија, која председава климатском конференцијом COP26 у Глазгову, објавила је први нацрт закључака са тог самита, у којем се државе позивају да повећају своје климатске циљеве до 2030. године и да се међусобно охрабрују да престану са употребом угља.
Текст ће сада ићи на консултације са националним престоницама широм света у тренутку када састанак УН-а у Глазгову улази у одлучујућу фазу, наводи „Блумберг“.
Рана верзија документа који циркулише на преговорима у Глазгову подвлачи и потребу да земље смање емисију угљен-диоксида за отприлике половину до 2030. године, преноси агенција АП.
Државе се у нацрту позивају „да убрзају постепено укидање угља и субвенција за фосилна горива“, али се не спомиње експлицитно укидање употребе нафте и гаса.
У нацрту се каже да би свет требало да покуша да постигне „нето-нулту емисију око средине века“, што захтева од земаља да упумпају само онолико гаса са ефектом стаклене баште у атмосферу колико се може поново апсорбовати природним или вештачким путем.
Такође се са „жаљењем“ констатује да богате нације нису успеле да испуне обећање о климатској помоћи.
Документ потврђује циљеве постављене у Паризу 2015. године да се загревање ограничи на „знатно испод“ 2,0 степена Целзијуса у односу на прединдустријски ниво, као и строжи циљ да се загревање задржи на 1,5 степена Целзијусових.
Наглашавајући изазове у испуњавању тих циљева, документ „изражава узбуну и забринутост у вези с тим да су људске активности до данас изазвале глобално загревање од око 1,1 степени Целзијусових и да се ефекти већ осећају у сваком региону“.
Дипломате из готово 200 земаља представљених на COP26 преговараће о коначном тексту који би сви требало да потпишу када се самит заврши у петак.
Председавајући самитом COP26 Алок Шарма позвао је данас преговараче да убрзају рад на постизању споразума на самиту Уједињених нација о клими, наводећи да и даље планира да затвори састанак у петак.
Преузмите андроид апликацију.