Будизам је религија која је настала на подручју Индије пре више од 2.500 година и данас броји више од 500 милиона следбеника.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2022/04/monk-g523691b60_640-620x393.jpg)
Назив Будизам долази од речи бодхи, односно бити будан. Буда као зачетник будизма није нити Бог нити изасланик или гласноговорник Бога. Он је био индијски принц рођен у данашњем Непалу по имену „Siddhattha Gautama“
Будисти верују да се принц у својој 35. години пробудио за стварност живљења. Будисти теже проналаску средњег пута који води до нирване, односно потпуног мира. Верују у реинкарнацију и концепт карме који ми препознајемо као закон узрока и последице.
Највећим будистичким празником сматра се „Vesakh“ када се слави Будино рођење, просветљење и смрт, односно нирвана. Традиционално, на тај дан се пре зоре будисти окупљају у храмовима, свечано подижу заставу и певају у част Буде, његовог учења и ученика.
„Vesakh“ се слави на дан пуног Месеца у априлу, односно мају. Тада се приносе свеће, цвеће и мирисни штапићи, певају мантре, медитира се, весели и части специјалитетима.
Четири света дана
Посебна је и светковина која се назива Упосатха која означава четири света дана у месецу према древном будизму. Први дан је појава младог месеца, други је дан пуног месеца сваког лунарног месеца, трећи је осми дан након појаве младог, а четврти осми дан након појаве пуног месеца.
Тада монаси и народ обављају верске дужности. Будисти ће тада понављати пет главних моралних прописа, слици Буде приносиће цвеће, изводити рецитације, медитирати и слушати проповед једног од монаха који ће је изрећи за све присутне.
Дан свих душа
У Кини и Јапану будисти славе “ Ullambanu“, односно Дан свих душа. Тада израђују такозвани фацхуан од папира који се увече тог истог дана пали. Сврха овог обичаја је сећање на мртве и ослобођење оних бића која пате. Пале се и лампиони, монаси рецитују свете стихове а приноси се и воће.
Нова Година
У будизму је посебно и славље Нове Године. Славље у многим местима изгледа тако што се улицама одржавају поворке где се носи Будина слика, посећују се будистичка света места, а монасима се дају храна и други дарови.
На Тибету се традиционално обележавао „Smolnam„. Обичај је започињао крајем зиме, а састојао се од чина егзорцизма којим би се терале зле силе које су вребале појединце, али и заједницу.
Остаци испод храма
Занимљиви су и обичаји којима се обележава смрт припадника будизма а који се повезују и с традиционалним индијским обичајима. Кад би умро неки од почасних монаха тело би се спалило, а остаци би се закопали. Изнад тог места изградио би се будистички храм.
Будистички обичаји заиста су занимљиви и посебни и има их мноштво. Свака заједница настоји да их негује и сачува упркос изазовима које им намеће модеран свет.
Стручњаци саветују: Ово су најбоље године за венчање, тада највише бракова успе
Преузмите андроид апликацију.