Министарство привреде је саопштило да је у претходних годину дана, обезбедило посао за 9.500 нових радника, кроз 49 уговора којим су отворене нове и проширене постојеће фабрике.
Кроз програме финансијске подршке малим и средњим предузећима, у том периоду, министарство је, како је саопштило, обезбедило инвестиције од 11 милијарди динара.
Такође, у 56 општина и градова широм Србије реализовало је 76 инфраструктурних пројеката.
Приватизациони портфељ од 556 предузећа колико их је било у портфељу Агенције за приватизацију 2014. године, смањило је ове године на свега 68 неприватизованих предузећа.
Донета је и Стратегија државног власништва и управљања привредним субјектима који су у власништву Републике Србије за период од 2021. до 2027. године са акционим планом, и то по први пут у Србији као јединствени акт који пружа стратешку визију и упутства у вези са циљевима власничког управљања над привредним субјектима који су у власништву Републике Србије.
Када је реч о инвестиционим улагањима, у периоду од октобра 2020. године до октобра 2021. закључено је 49 нових уговора о додели средстава подстицаја за реализацију инвестиционих пројеката којима се отварају нове фабрике, односно проширују производни капацитети.
Реализацијом наведених инвестиционих пројеката врши се улагање у износу 1,1 милијарде евра, запошљава се 9.500 нових радника, а подстицаји износе 165 милиона евра.
Из Министарства првиреде наводе да су у протеклих годину дана спроводили програме финансијске и нефинансијске подршке МСПП за започињање и даљи развој пословања.
Кроз програме финансијске подршке, до октобра 2021. године, укупно је подржано 858 захтева привредних субјеката са 2,2 милијарде динара (2.230.462.236) одобрених бесповратних средстава, чија је вредност инвестиције 11,3 милијарде динара (11.330.961.078).
Такође, наводе да је Министарство привреде за годину дана рада владе спроводило два програма у циљу реализације инфраструктурних пројеката.
Рађено је на реализацији укупно 76 инфраструктурних пројекта у 56 јединица локалне самоуправе укупне вредности 3,7 милијарди динара од чега учешће Министарства привреде у финансирању износи 2,2 милијарде динара.
Завршена је реализација 43 инфраструктурна пројекта, док се остали пројекти претежно налазе у завршним фазама реализације.
Усвојена је у априлу 2021. Стратегија државног власништва и управљања привредним субјектима који су у власништву Републике Србије за период од 2021. до 2027. године и то по први пут у Републици Србији као јединствени акт који пружа стратешку визију и упутства у вези са циљевима власничког управљања над привредним субјектима који су у власништву Републике Србије.
Циљевима финансијских и јавних политика, као и принципима корпоративног управљања и праксама надзора над привредним субјектима РС у складу са међународним стандардима и најбољом праксом.
Влада је, на предлог Министарства привреде, у априлу ове године усвојила и акциони план за спровођење Стратегије индустријске политике Републике Србије од 2021. до 2030. године.
Циљ је стварање ефикасне добро координиране политике развоја индустрије, уз посебан фокус на процесе дигиталне трансформације и зелене транзиције, као два кључна елемента за будући одрживи развој индустрије, кажу у министарству.
Од 556 предузећа, колико их је било у портфељу Агенције за приватизацију 2014. године, у октобру ове године остало је неприватизованих свега 68 предузећа.
У претходних годину дана објављено је укупно девет јавних позива за учешће у поступку јавног прикупљања понуда са јавним надметањем ради продаје капитала и стратешког партнерства.
У претходних годину дана закључени су уговори о продаји и спроведене успешне продаје: ВПД Смедерево д.о.о. чиме је остварен приход од 661.000 евра и Минел концерна а.д. из Београда, чиме је остварен приход од 192,5 милиона динара.
Преузмите андроид апликацију.