Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Обележена 83. годишњица Погрома у Новосадској рацији! Градоначелник Ђурић истакао је да култура сећања игра кључну улогу у очувању једног народа и државе (ФОТО)

У организацији Града Новог Сада, Епархије бачке и Јеврејске заједнице, код споменика “Породица”, обележена је 83. година од великог страдања у Новом Саду.
Фото: Градске инфо

Обележавању су, осим представника Новог Сада и верских заједница, присуствовали и црквени представници, амбасадорка Израела као и представници јеврејских и ромских организација, те Ниша, Крагујевца, Краљева, Шапца, Сремске Митровице и Земуна.

„Хладни јануарски дани постали су симбол једног од најгорих масовних погрома на простору бивше Југославије током Другог светског рата. Био је то покољ невиних жена, деце и мушкараца. Од 4. до 30. јануара 1942. године црна сенка протутњала је кроз Жабаљ, Чуруг, Шајкаш, Тител, Србобран, Стари Бечеј као и Нови Сад“, истакао је градоначелник Ђурић и додао да са овог места никада неће дозволити политизацију сећања на погинуле суграђане и да неће дозволити дисторзију историјске истине.

„Са ове дунавске облае шаљемо поруку целом свету шта може да се догоди када правда утихне пред силом моћника. Зато је важно да се вечно сећамо овог трагичног момента из Новог Сада. Култура сећања игра кључну улогу у очувању идентитета једног Града и државе. Морамо имати прави однос према прошлости и догађајима, а то сећање ћемо најбоље очувати ако будемо памтили личности које смо тада изгубили“, додао је Ђурић.
Фото: Градске инфо

Ђурић је истакао да Србија никад не сме изгубити своју слободу јер је ми морамо сачувати!

Помену је присуствовало више стотина грађана.

Врховни рабин Србије Исак Асиел рекао је да је преживљавање јеврејског народа велика тајна светске историје, додајући да су страх и сумња, које толике цивилизације осећају према Јеврејима, потпуно ирационалне.

„Јеврејски народ преживео је векове у расејању, понижен, мучен, истребљен. Упркос томе, никад није посумњао у свог творца. Прихватање тешке судбине свог народа пружало је привид ропског менталитета, али то је био само привид. Наш народ се ипак није сломио, преживео је упркос свему и успео да утиче на историју света на необјашњив начин“, истакао је он.
Фото: Градске инфо

Помен у име Српске православне цркве одржао је Митрополит бачки Иринеј.

“Смисао нашег сећања на жртве је чињеница да се за њихов вечни живот молимо, посебно данас. То значи да сећање није само сентиментално стање него и њих и себе предајемо љубави Божјој, која је једино вечно сећање”, казао је Митрополит бачки.

Са брода Речне флотиле Војске Србије, венац у Дунав спустила је председница Скупштине Града Новог Сада Дина Вучинић, венац у име Покрајинске владе положила је председница Маја Гојковић, а присуствовао је и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић, као и градоначелник Београда Александар Шапић.

У програму обележавања Новосадске рације на платоу испред споменика “Породица” учествовао је хор Јеврејске општине “Хашира” и хор Саборне цркве “Свети Георгије”, а чланице Кола српских сестара послужиле су присутне кољивом и погачом.
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо

SRBIJA JE JEDNA I NEDELJIVA! Gde su KORENI i ko su AUTORI AUTONOMAŠTVA U VOJVODINI?

Преузмите андроид апликацију.