Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Обележена 82. годишњица Новосадске рације мудрим речима епископа Иринеја – градоначелник Ђурић: Под нашим ногама, под леденом водом, лежи читав један град, наш корен и темељ (ФОТО)

Минутом ћутања почело је обележавање још једне годишњице страдања Срба, Јевреја и Рома, током јануара 1942. године, у Новом Саду. Помен и обележање погрома, Новосадске рације, служи се код споменика “Породица”, на Кеју жртава рације, а присуствују Епископ бачки Иринеј, министар одбране Милош Вучевић и градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, као и многе друге званице и представници јеврејских и ромских заједница, амбасадори Израела и Мађарске.
Фото: НС Уживо/Павле Пејић

„Да ово је није била акција против неких устаника, сведочи податак да је 50 посто утврђених жртва било женског пола- 418 жена, 79 девојчица и 102 старице. Најстарија суграђанка која је страдала била је Јохана Бреде, стара 92 године и са њом је страдало још шест чланова њене породице. Најмлађе убијено дете била је беба, убијена са својим родитељима. Данас не скланамо главу од сећања. 15. априла ове године, на дунавској обали, обележићемо сећање на 15.000 Срба протераних из Новог Сада 1941. Размислимо само о томе шта би се догодило да није било погрома, или рације, како су је деценијама погрешно звали. Под нашим ногама, под леденом водом, лежи читав један град, наш корен и темељ. Биће жив док буде трајало време. Нови Сад није и никада неће заборавити своју прошлост. Завршен је поступак пројекта Меморијалног центра, код Штранда, које ће будућим генерацијама сачувати сећање на хладне јануарске дане 1942. године. Нови Сад је остао град победе, љубави, младих и културе. Овај град је наш шанац и одавде ћемо сејати семе љубави“, нагласио је градоначелник Ђурић.

Епископ бачки Иринеј навео је да је јуче откривена спомен плоча на Успенском гробљу, као подсетник на оно што се десило у Новом Саду.

„Сваки рат у људском роду је трагедија. Још се може некако разумети праведни и одбрамбени рат, али злочин против једног човека или милиона људи је злочин. Први злочин у историји рода људског је братоубиство. То убиство Каина против Авеља је архетип свих потоњих убистава и злочина до данашњих дана. Како год да се погледа, са ког год гледишта да се размишља, увек је света дужност не губити наду, веру и љубав. Сећање никада неће ишчезнути из потомства и круга сродника жртава. Сетимо се само страдања породице Јовандић и многих других. Молимо се Богу и трудимо се да будемо што бољи људи и на тај начин ћемо допринети искорењивању исконског зла- рекао је епископ Иринеј на обележавању 82. годишњице.

Фото: НС Уживо/Павле Пејић
Врховни рабин Србије Исак Асиел нагласио је да су Јевреји преживели најсуровију од свих деградација људске расе током Другог светског рата.

„Кад год су Јевреји били изложени дискриминацији, стрељани, свет је чуо њихов захтев за повратак у домовину. Оно што се догодило тада може се догодити и сада. Свет је у међувремену постао вештији у скривању правих намера“, речи су рабина Асиела.

Фото: НС Уживо/Павле Пејић
Више од догађајима од пре 82 године прочитајте у тексту испод:

Danas obeležavamo godišnjicu Novosadske racije – evo o kakvom tragičnom događaju je reč

 

Преузмите андроид апликацију.