Мултипла склероза је подмукла болест и од ње у Србији болује више од 9.000 људи, а како вежбање позитивно утиче на њихово стање, овогодишњи Светски дан борбе против тог обољења обележен је управо уз спортске активности под слоганом „У истом тиму“.
Више од 50 пацијената, чланова Друштва мултипе склерозе Србије, заједно са лекарима, одбојкашицама и одбојкашима из школе одбојке ДИФ, одиграли су ревијалну одбојкашку утакмицу на теренима на „Ади Циганлији“, у присуству министарке за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарије Кисић, Жељка Попадића из РФЗО-а, као и глумаца и прослављених одбојкаша.
Милтипла склероза се најчешће јавља између 20. и 40. године живота, али се може манифестовати и у било ком другом животном добу, док је ток болести непредвидив, а подаци показују да жене обољевају два пута чешће него мушкарци.
Положај особа оболелих од мултипле склерозе у Србији значајно је побољшан у последњих неколико година, рекла је за Танјуг председница друштва МС Србије Јасмина Брајковић.
„То се најпре односи на могућност лечења, а поред тога што је број особа који се лечи о трошку здравственог осигурања утростручен, у Србији су сада доступне читаве палете терапијских опција, као и у развијеним земљама Европе“, истакла је Брајковић.
Међутим, како додаје, квалитет живота оболеле особе не зависи само од фармаколошких фактора, већ је веома и важан стил живота.
„Физичка активност и социјална интеракција две су есенцијалне компоненте квалитета живота и зато светски дан обележавамо кроз физичку активност“, рекла је Брајковић.
Вежбање може бити корисно за људе са мултипла склерозом, када је у питању контрола симптома, враћање функције, оптимизација квалитета живота, унапређење општег здравственог стања и лакше обављање свакодневних активности, међутим, пацијенти се обично не баве физичком активношћу, објашњавају из Друштва.
„Многи људи са мултипла склерозом сумњају у своју способност да буду физички активни, неки од могућих разлога њихове неактивности су умор, смањена покретљивост, депресија, страх од обављања активности које не могу радити тако лако или добро као раније, као и недостатак приступа одговарајућим ресурсима“, објаснила је за Тањуг Весна Савић из тог удружења.
Неуролог Института за неурологију КЦС др Јелена Друловић појашњава да нове терапије успоравају прогресију болести, смањују учесталост погоршања и значајно побољшавају квалитет живота оболелих, што је важно, јер МС током времена има тенденцију акумулације онеспособљености, па се пацијенти годинама боре са различитим проблемима.
„Симптоми који се јављају код повезаних болести могу да се појаве због слабе активности организма и доводе до погоршања здравља и квалитета живота. Доказано је да вежбање олакшава симптоме и функционалне дефиците, као и да позитивно утиче на ходање, мишиће и аеробну кондицију оболелих“, нагласила је др Друловић.
Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, проф. др Дарија Кисић истакла је да је Светски дан борбе против мултипле склерозе још једна прилика да се укаже да су пацијенти и држава заједно у борби против те болести, као што слоган овогодишњег обележавања и поручује.
„Наша и ваша свакодневна залагања за једнака права свих грађана и живот без баријера биће настављена и у наредном периоду, у циљу обезбеђивања бољег квалитета живота особа оболелих од МС. Министарство континуирано подржава рад савеза и удружења, а ове године смо за рад 33 савеза са око 500 локалних удружења у Србији определили 250 милиона динара, додатних 180 милиона динара за обезбеђивање адекватних услова за рад“, поручила је Кисић.
Републички фонд за здравствено осигурање је 2020. године успео да обезбеди чак седам иновативних лекова за лечење мултипле склерозе, док је ове године, пацијентима, одмах након његовог регистровања у ЕУ, обезбеђен и осми иновативни лек намењен лечењу секундарно-прогресивне мултипле склерозе, најтежег облика те болести, истакао је заменик директора Сектора за лекове и фармакоекономију у РФЗО др Жељко Попадић.
„Терапија новим иновативним лековима одобрена је за око 1.150 пацијената, број који се од увођења иновативних лекова, континуирано повећава“, рекао је Попадић.
Додао је да је, тренутно, о трошку РФЗО одобрена интерферонска терапија, односно терапија класичним лековима за око 2.200 пацијената.
„Захваљујући свим наведеним активностима у протекле три године, и што је још важније, захваљујући непрестаном ослушкивању потреба пацијената, РФЗО је омогућио доступност свих најсавременијих лекова оболелима“, појаснио је др Попадић.
Преузмите андроид апликацију.