Бивши амерички председници Барак Обама и Доналд Трамп активно су се укључили у предизборну кампању уочи избора 8. новембра.
Иако није на функцији још од 2017. године, бившег председника САД Барака Обаму многи и даље посматрају као некога ко на крају кампање може имати важну улогу у подстицању демократа да изађу на изборе.
Такође, анкете показују да рад председника САД Џозефа Бајдена подржава само 40 одсто Американаца, тако да је Обама у неким државама сигурнија опклада, преноси Глас Америке.
„Ова тренутна група републиканских политичара није заинтересована за решавање проблема. Они су заинтересовани да вас учине љутим, а онда да пронађу некога кога ће за то окривити. И надају се да ће вам одвући пажњу од чињенице да немају властите одговоре које могу понудити“, рекао је Обама на једном од скупова.
Међу републиканцима се такође истиче познато лице, са познатим изјавама.
„Избори су намештени и покрадени. Нашу земљу сада уништавају. Такмичио сам се два пута. Два пута сам и победио“, речи су Доналда Трампа, бившег председника САД, пренео је Глас Америке.
Док се Американци припремају за изборни дан, Бајден и потпредседница Камала Херис такође су активни у кампањи, у покушају да помогну демократама да задрже тесну већину у Представничком дому и Сенату. Ипак, неки аналитичари кажу да председник и потпредседница немају исти утицај као Обама.
„Трамп, на пример, може напунити ове дворане за скупове јер је добар говорник. Он то воли и доноси забаву“, каже Теви Трој, аналитичар Двостраначког центра за политику из САД. „Обама је добар говорник, али не бих на њега гледао као на забављача. Истовремено, Бајден није ни добар говорник ни веома забаван. Тако да би то могао бити фактор зашто демократе заправо не користе Бајдена у тој мери на крају кампање“, сматра он.
Обамин циљ је да покуша да заштити Бајденову легислативну агенду током наредне две године његовог председничког мандата. За Трампа, ствар је личне природе.
„Реч је о узимању конгресних места, али и о постављању темеља за председничку трку 2024. године. Такође, о покушају да се покуша побринути да остане носећи стуб Републиканске странке у будућности“, каже Вилијам Хоувел, професор америчке политике са Универзитета Чикаго.
Трамп је најпопуларнији републикански претендент за наредне председничке изборе, упркос бројним тужбама које се односе на његове порезе и послове, оптужбама за недолично понашање, али и истрагама о нападу његових симпатизера на Капитолу 6. јануара 2021.
„Пре неки дан су ми послали позив на саслушање. Послали су ми позив. Замислите то. Ти покварени људи“, рекао је Трамп.
Међуизбори који се одржавају 8. новембра обично се сматрају за референдум о администрацији која је на власти, а уз проблеме са инфлацијом, Бајден је у тешкој позицији, наводи Глас Америке. Ипак, посматрачи кажу да са Трампом у центру пажње, постоји прилика за Бајдена да уједини демократе и делимично скрене пажњу са економије.
„Америчка демократија је нападнута јер је поражени бивши председник Сједињених Држава одбио да прихвати резултате избора 2020. Он одбија да прихвати вољу народа. Одбија да прихвати чињеницу да је изгубио“, каже Бајден.
Колико су бивши председници имали утицај на исход избора биће познато након 8. новембра.
Преузмите андроид апликацију.