Обалска стража САД истражује узрок имплозије туристичке подморнице „Титан“ у којој је погинуло свих пет путника, док је била на путу ка олупини брода „Титаник“, саопштили су званичници.
„Мој примарни циљ је да спречим овакве инциденте, дајући неопходне препоруке за побољшање безбедности у поморском саобраћај широм света“, рекао је главни истражитељ обалске страже капетан Џејсон Нојбауер на конференцији за новинаре у Бостону, пренео је Ројтерс.
Он је објаснио да је Обалска стража у петак установила „поморски одбор за истрагу“, који са Федералним истражним бироом (ФБИ) ради на прикупљању доказа.
„Докази ће бити подељени са Међународном поморском организацијом и другим групама како би помогли у побољшању безбедносног оквира за подводне операције широм света“, рекао је Нојбауер.
Додао је да је обалска стража у контакту са породицама пет погинулих особа, а да истражитељи прредузимају све мере предострожности на лицу места у случају да наиђу на било какве људске остатке.
Претходно је канадски Одбор за безбедност транспорта саопштио да спроводи сопствену истрагу о имплозија „Титана“, која је покренула питања о недостатку регулативе за такве експедиције.
Поморске агенције претражују подручје у северном Атлантику где је подморница уништена.
Крхотине подморнице су се налазиле на око 3.810 метара под водом у близини олупине брода „Титаник“.
Америчка Обалска стража потврдила је у четвртак да су путници подморнице Титан погинули, након што је возило на даљинско управљање открило репни конус подморнице, чије крхотине одговарају имплозији коморе под притиском.
Подморница „Титан“ нестала је у недељу док се спуштала до олупине Титаника, брода који је потонуо у северном Атлантику 1912. године на дубини од 3,8 километара, а петоро путника који су били у подморници су погинули, након што је она, према наводима стручњака, имплодирала.
На броду у власништву америчке компаније Оушн Гејт Експедишнс, били су њен оснивач Стоктон Раш, француски дубокоморски ветеран Пол-Анри Нарголе, британски милијардер и свемирски туриста Хамиш Хардинг, пакистански бизнисмен Шахзада Давуд и његов син Сулеман.
Преузмите андроид апликацију.