Почетна > Бизнис
Бизнис

Nvidia ипак не купује произвођача чипова

SoftBank Group Corp одложила је продају Arm LTD, америчком произвођачу чипова Nvidia, због регулаторних препрека, саопштиле су компаније што је означило колапс рекордног уговора у индустрији која се вреднује на око 80 милиона долара.
Фото: Unsplash/Alexandre Debiève

Arm LTD је у уторак именовао новог генералног директора за кога је речено да ће помоћи британској фирми да тражи јавну котацију пре марта 2023. године.

Споразум о готовини и акцијама најављен је 2020. године, али је америчка Федерална комисија за трговину тужила са жељом да га блокира у децембру, тврдећи да би конкуренција на тржиштима у настајању за чипове у аутомобилима који се сами возе и нову категорију чипова за умрежавање могла да буде повређена ако би Nvidia извршила куповину.

Откуп је такође био под надзором у Британији и Европској унији због забринутости да би могао да повећа цене и смањи избор и иновације.

Још није добио одобрење у Кини, која је раније ускратила одобрење за прекограничну куповину чипова.

Продаја би означила рани излазак из Arm-а за SoftBank, која га је купила 2016. године за 32 милијарде долара, а колапс уговора означава велики корак у настојањима јапанског конгломерата да генерише средства у време када су процене вредности његовог портфеља под притиском.

Arm је у одвојеном саопштењу навео да је именовао Ренеа Хаса да замени Сајмона Сегарса на месту свог главног извршног директора и члана одбора, који ступа на снагу одмах.

Ветеран у индустрији чипова, Хас се придружио Arm-у 2013. године, а пре тога је радио седам година у компанији Nvidia.

„Узбуђени смо због прилике да поново будемо једна компаније“, рекао је Хас у интервјуу за Ројтерс.

Новоименовани извршни директор је одбио да наведе где компанија планира да изађе на берзу.

SoftBank је саопштио да је нето продаја Arm-а порасла за 40 одсто на 2 милијарде долара у девет месеци до децембра у односу на период од пре годину дана.

Куповина Arm-а би ставила компанију Nvidia у још интензивнију конкуренцију са ривалима на тржишту чипова за дата центар, као што су Intel и AMD (Advanced Micro Devices Inc).

Arm лиценцира своју архитектуру и технологију, као што раде други произвођачи и дизајнери чипова за уређаје, од мобилних телефона до рачунара.

Nvidia је постала највреднија америчка компанија за производњу чипова по снази својих чипова за графичке процесоре.

Иако се и даље сматрају кључним за играње игара, графички процесори су постали много више коришћени за вештачку интелигенцију и друга напредна поља.

Вредност уговора, која је зависила од цене деоница компаније Nvidia, првобитно је била везана на око 40 милијарди долара и порасла је са ценом акција компаније Nvidia на око 80 милијарди долара крајем прошле године.

Јапански инвестициони гигант је рекао да ће у четвртом кварталу признати као профит накнаду од 1,25 милијарди долара коју је Nvidia депоновала.

Пропаст споразума поново наглашава потешкоће са којима се компаније суочавају убеђивању антимонополских регулатора и влада да дају зелено светло за велике технолошке послове, посебно у индустрији полупроводника, пише Ројтерс.

Прошле недеље, посао вредан 5 милијарди долара између Тајванског Global Vafers-а и немачког добављача чипова Siltronik се распао након што немачки регулатори нису успели да га оборе на време.

Између осталих примера, 2018. године, Qualcomm је одустао од уговора вредног 44 милијарде долара о куповини NKSP Semikonduktors након што није успео да обезбеди одобрење кинеских власти, а бивши амерички председник Доналд Трамп блокирао је Broadсom-ово предложено преузимање компаније преузимање Kualkom-а.

Porasla ruska proizvodnja nafte

 

Преузмите андроид апликацију.