Почетна > Бизнис
Бизнис

„Нулта толеранција” за власнике нерегистрованог смештаја

Држава најављује „нулту толеранцију” на угоститеље који се на платформама попут „Букинга” и „Ер Би-Ен-Бија”, али и домаћим сајтовима оглашавају и нуде услуге смештаја као нерегистровани субјекти.
Фото: Unsplash/mahrous_houses

То значи да нису пријављени у Централни информациони систем е-туриста, односно да немају решење о категоризацији на коју их обавезује Закон о угоститељству. Како је изјавио министар туризма и омладине Хусеин Мемић, у наредном периоду све надлежне инспекције ће се бавити овом проблематиком, а уводе се и нове методе надзора нерегистрованих објеката.

„Највероватније ћемо мењати и Закон о оглашавању који ће туристичкој инспекцији дати веће надлежности у контролама. Захтеваћемо састанак на највишем нивоу са представницима „Букинга” и упознаћемо их са нашим законским прописима. Уколико желе да раде у Србији, мораће да поштују наше законе. Допис ћемо послати и Европској комисији и упознаћемо их са тренутном ситуацијом и законским оквирима у Србији“ каже министар Мемић.

Србија би уз све најављене акције усмерене против великог проблема оглашавања нерегистрованог смештаја и сиве економије у овој области могла да реши проблем „Букинга” заједно са осталим европским земљама. Наиме, и у Европској унији се годинама боре са сличним проблемима, због чега су донети прописи по којима ова платформа до 2026. године мора да усклади пословање са националним прописима у земљама у којима ради.

Србија није део Европске уније, али то не значи да на исти начин не може да забрани овакво, у најмању руку, бахато понашање једне глобално присутне компаније која у нашој земљи инкасира стотине милиона евра прихода, мимо државне касе.

„Ово је позив и за све власнике приватног смештаја који желе да се баве издавањем и угоститељством да се региструју кроз е-туристу и наставе нормално да раде. Ако је држава приватним лицима омогућила да на овај начин раде, да плаћају паушални порез и да остану ван система ПДВ-а, па шта је онда проблем да се региструју и раде? Треба да их подсетимо да су за такве прекршаје предвиђене и казне, али и то да ће у контролама које следују бити укључене и друге инспекције, па и казне могу да буду веће“ каже министар туризма.

Забрињавајући је податак да држава практично не зна број нерегистрованих објеката за смештај који се оглашавају у Србији. Реч је о стотинама хиљада апартмана, кућа, соба које су на располагању.

На пример, на Златибору је на располагању 27.000 кревета, од чега је мање од 20 одсто регистрованих, а сви остали у сивој зони. У Београду и другим већим градовима тај проблем је још много већи.

Сматра се да у свакој стамбеној згради има по неколико станова који се издају на дан. У појединим деловима главног града читаве зграде су претворене у приватне хотеле са рецепцијом, али је у ствари реч о нерегистрованом смештају.

Pojačan nadzor uvoznog mesa i prerađevina

Преузмите андроид апликацију.