Инфектолог др Дарко Ножић изјавио је данас да је нови сој коронавируса „Арктурус“ заразнији од претходног соја „кракена“, али да није повезан са тешким облицима болести и да не треба бити претерано забринут због њега.
Како је објаснио Ножић гостујући на ТВ К1, нови сој се појавио у јануару и регистрован је у више од 20 земаља, а Светска здравствена организација забринута је због њега и верује да је изазвао велики пораст оболелих у Индији.
Нови сој наводно изазива вишу температуру и кашаљ, цурење носа и главобољу, класичне симптоме респираторне инфекције, а код деце пролазни коњуктивитис.
Међутим, Ножић објашњава да је страх од новог соја потиче од тога што је Индија имала више од 500.000 умрлих од короне, па су са порастом новог соја забринути и почели су да враћају неке мере, а болнице имају тренинге за евентуални поновни прихват великог броја болесника.
„У Индији се уводе још неке мере, јер се плаше. Овај нови сој није показао да је патогенији. Још увек је рано, детектује се тек од јануара и сматра се да није повезан са тежим облицима болести. Јесте најзаразнији, јер вирус да би живео и опстао мора да се промени и када се промени он је заразнији“, објашњава инфектолог.
Додаје да када дође у тај стадиум, вирус се лако размножава и преноси се лако с једне на другу особу, па је, у сваком случају, преносивији од претходног „кракена“. Како је истакао, нису забележени тежи облици болести.
Ножић каже да је тешко одредити који је индекс заразности новог вируса.
Подсећа да највећи индекс заразности имају меле богиње, које ће ако дођу у контакт са 100 особа, заразити више од 90.
Каже да је Индија је многољудна земља и да густа насељеност доприноси бржем преношењу болести, као и лоши хигијенски услови код већине становника те земље.
„Људи су увек умирали и од грипа, само то никад није било потенцирано. И нису се болесници изоловали у посебне јединице, умирали су људи у годинама на одељењима интензивне неге и на кардиологији. Људи са пратећим болестима, такође. Већа преносивост доноси већи број оболелих и међу њима је већи број људи који носе неки фактор ризика, и биће и већа смртност“, објаснио је Ножић.
Додаје да смо у четврту годину короне, да је сваки следећи сој био заразнији али мање патоген и да је корона сада постала вирус као и сваки други.
Инфектолог сматра да не се не треба тестирати ако се разболимо, већ да би то требало да ураде само старији и имунокомпромитовани људи ради евентуалне примене антивирусних лекова усмерених према корони или према грипу.
„Не вадите ни д-димер, ја сам увек био противник тога код младих људи. То је неспецифичан фактор упале и уопште не значи тромбозу, али људи се јако плаше тромба. Само код људи са ризиком, корона више него друге болести изазива тромбозу и то највише код људи који су стари и који се не крећу, и њима треба давати антикоагулантне лекове. Младима који се крећу то не треба“, савет је др Ножића.
Он истиче да се не плаши нових вируса, јер се они се појављују на неколико деценија.
Pola veka mobilnog telefona, Alesi: Tesla govorio o takvom uređaju još pre 1904.
Преузмите андроид апликацију.