Kovački zanat je nekada bio jedan od najcenjenijih zanata. Bez njega je život na selu bio gotovo nezamisliv. Danas je situacija mnogo drugačija i zaista je malo kovačkih radionica u Srbiji, ali pojedini kovači, koji su ostali verni ovom zanatu imaju pune ruke posla, što je dokaz da ovaj zanat nije zaboravljen i da je itekako potreban.
Nemanja Apatović je kovač iz Sremskih Karlovaca kojeg je ovaj zanat zainteresovao već tokom detinjstva.
Nemanja je zapravo mačar, jer pored kovanja različite vrste metala, zna da radi i sa kožom i drvetom, što je sastavni deo mačeva i ostalog srednjovekovnog oružja.
Nemanja je samouk u ovom zanatu i ističe da je prvo morao mnogo toga da nauči kroz razne knjige i istraživanja, pre nego što se usudio upustiti u samo kovanje. Danas i on ima svoje šegrte u ovom poslu, koji će jednog dana, verujemo, izrasti u iskusne kovače poput njega.
On radi po istom principu kao i srednjovekovni kovači koji su svojim proizvodima opremali čitava sela.
Iako danas postoje mašine koje su ubrzale proizvodnju i zamenile zanatlije, Nemanja ističe da se takvi proizvodi ne mogu porediti sa ručnim radom.
Ukoliko želite da dobijete mačeve i oružje, poput onih koje su koristili vitezovi u srednjem veku, morate posetiti kovača i njegovu radionicu, a njegov čekić mora da oblikuje užareni metal izvađen iz plamena.
Neke stvari tehnologija ne može da zameni, kovački zanat je jedna od njih.
Nemanja ističe da je za kovačke poslove potreban zdrav i snažan čovek u dobroj fizičkoj kondiciji. Kovač mora imati sposobnost dobre procene prostornih odnosa, sjajnu koordinaciju pokreta i posebno važno, emocionalnu stabilnost i jasan stav prema poslu.
Za Nemanju izrada mačeva i ostalih proizvoda za svoje klijente predstavlja uživanje, iako neretko imaju zahteve inspirisane Holivudom.
Tako je stvarao i Aragornov, Konanov i Vičerov mač za svoje klijente, a opremao je i moderne vitezove, koji danas na festivalima i takmičenjima repliciraju srednjovekovne borbe.
Nemanja je takođe osnovao udruženje „Vukovi“ iz Sremskih Karlovaca koji učestvuju u ovakvim manifestacijama. Dok zreliji članovi pod autentičnom opremom i iskovanim oružijem usavršavaju drevne viteške veštine, najmlađi prve korake prave sa sunđerastim mačevima i štitovima, koji uvode u srednjovekovno doba.
Ekipa portala „Gradske info“ je posetila Nemanjinu radionicu, a on je sa nama podelio proces kovanja metala i otkrio razne tajne ovog zanata. Na koji način su se nekada kovali mačevi za borbu i da li isti proces važi i danas, kao i još mnogo zanimljivosti iz kovačkog posla možete saznati u našem video prilogu.
Preuzmite android aplikaciju.