Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Новосадска баштина коју је отворио лично Александар I Карађорђевић, да ли знате која зграда је у питању?

Палата Трговачке омладине у Новом Саду подигнута је на Булевару Краљице Марије, данас Булевару Михајла Пупина. У њеном приземљу била је Дивилдова апотека, а и данас је ту на углу апотека.
Aleksandar
Фото: Istorijski arhiv Grada Novog Sada

На врху фасаде је пре неколико година, на предлог Новосадског клуба, враћен некадашњи назив палате – „Дом Новосадске трговачке омладине“.

За изградњу новог Дома, уз новац добијен продајом старе куће, код банака су обезбеђени и повољни кредити са ниским каматама.

У моменту када је требало заокружити финансијску конструкцију, кључну улогу одиграла су двојица познатих новосадских трговаца, Милош Ралетић, председник и Никола Танурџић, који су обилазили банке, предузећа, фабрике и значајније трговачке куће, на тај начин сакупивши 100.000 динара.

После осам приспелих понуда, грађевински одбор (основан маја 1928. године) одлучио се за избор градитеља Јована Мелке и Јована Перваза, који су предвидели цену радова до 1.262.000 динара.

Отворио је лично краљ Александар I Карађорђевић

По пројекту архитекте Ђорђа Табаковића, градња је почела 7. маја 1931. године када је освећен камен темељац, а завршена је до 1932. године.

Новосадски трговци дуго су поносно истицали да је њихову палату на булевару Краљице Марије, након дужег уређења ентеријера, 10. јуна 1934. отворио и на употребу лично предао краљ Александар I Карађорђевић.

После Другог светског рата, када је поред осталих и великим трговцима све одузето, није било препоручљиво подсећати на овај догађај, као ни на начин како је настала ова вредна палата.

Дом је изграђен као троспратни објекат заобљеног угла, на парцели која и данас представља доминантан урбани репер.

Уз многобројне активности Трговачке омладине, културне и забавне, у згради је отворена и вечерња трговачка школа.

У партерном појасу налазили су се локали и апотека на углу, мада је првобитно у том простору била планирана Задруга Срба привредника.

Трговци су постигли договор да се у Трговачком дому не може налазити бирцуз, већ само хумане и националне установе.

После рата, редакција Радио Новог Сада проширила се из суседне зграде некадашњег „Лојда“ у просторије Дома. Током 1960. крила објекта су надограђена за још један спрат, по пројекту Антуна Дрка из Петроварадина.

Koji kapitalni projekti su planirani za budući period razvoja Novog Sada?

Преузмите андроид апликацију.