У оквиру истраживања, које је објављено у часопису „Advances in Nutrition„, анализирано је 19 клиничких студија с мајкама и њиховим бебама и дошло се до закључка да недостатак витамина Д може да утиче како на маму тако и на бебу
Већ дуже време се у трудноћи и након порођаја препоручују додаци исхрани који садрже фолну киселину, колин или омега 3 масне киселине, а недавна истраживања су показала да би жене након порођаја требало да узимају још један нутријент – витамин Д.
„Витамин Д помаже у одржавању правилне равнотеже калцијума, побољшава имунитет и здравље црева, подстиче рад штитне жлезде и помаже у одржавању доброг расположења, а истраживања су га повезала и с бољом густином костију мајки и беба, бољом имунолошком функцијом, правилним растом фетуса и метаболичким здрављем мајке“, истакла је доктор Алехандра Караско.
Недавно се у оквиру мета истраживања, које је објављено у „Advances in Nutrition„, анализирало 19 клиничких студија с мајкама и њиховим бебама, а показало је да маме које искључиво доје, а имају недостатак Д витамина, имају и бебе које такође пате од тог недостатка.
Зато се мамама углавном још у породилишту саветује да бебама у току прве године свакодневно дају витамин Д, а до треће године само у зимским месецима.
„Научници и доктори закључили су да се недостатак Д витамина може надокнадити ако мајка узима 6.000 IU витамина Д3 на дан“, објаснила је за Mind Body Green доктор Керло Вагнер, аутор једног од истраживања и професор на Медицинском универзитету у Јужној Каролини.
„Витамин Д је изузетно важан за све жене у фертилном добу, а посебно за труднице и дојиље“, закључила је др Вагнер и додала како би и они који не спадају у те скупине требало да пазе да им исхрана буде богата Д витамином, те да се нада да ће ово истраживање подстаћи више трудница и породиља да узимају довољне дозе тог витамина.
Преузмите андроид апликацију.