Нови терапијски центар „tech2people“ поставља нове стандарде у аустријској физиотерапији и рехабилитацији.
Више од 20 најбољих роботских уређаја на свету вредних око 1,5 милионa евра, заједно са тимом од девет специјализованих физиотерапеута, почетком новембра су се преселили у нову бечку четврт „Језерски град Асперн“ како би пружили најефикаснију терапију људима који су претрпели мождани удар, имају мултиплу склерозу или трауматичну повреду кичмене мождине. И све то амбулантно, без потребе за стационарним лечењем и веома повољно.
У овом високо технолошком рехабилитационом центру организатори, терапеути и пацијенти раде на заједничком циљу, да се особама са оваквим стањима омогући висок ниво функционалне самосталности, да им се помогне да се брзо реинтегришу у свој свакодневни живот и поврате радну снагу након повреда и можданих удара.
Одговорни за то нису само физиотерапеути и ерготерапеути, већ и роботски уређаји високих перформанси.
Њихова специфичност се огледа у изузетно високој стопи понављања вежби у кратком времену, а с друге стране, у подршци сваког пацијента тачно онолико колико му је потребно да оптимално вежба.
Чак и особе са повредом кичмене мождине могу устати и тренирати уз помоћ роботског егзоскелета. Интеграција игара које развијају вештине и коришћење виртуелне стварности чини интензивно вежбање забавним и повећава стопу сарадње пацијената.
Оснивач центра „tech2people“, Грего Демблин, је и сам параплегичар и за нови центар успео је да ангажује специјалисту за неуролошку рехабилитацију др Петера Лакнера као главног медицинског саветника.
„Постоје области у којима је роботска физиотерапија већ темељно истражена и доказана. На пример, постоји врло поуздана студија која показује да пацијенти са можданим ударом имају готово двоструко веће шансе да поново проходају ако примењују роботичку терапију за ходање уз класичну физиотерапију“, објаснио је Лакнер.
Он то објашњава једноставним поређењем: класичном физиотерапијом може се направити око 50 до 250 корака. При томе пацијента морају да подржавају најмање два терапеута.
Са друге стране, у Локомату (медицинском роботу за терапију ногу) се може извести до 2.000 корака у једној сесији. Фокус је тамо где треба да буде, на самом тренингу ходања уз истовремено нормално оптерећење руку и ногу.
„Висока стопа понављања подстиче стварање нових нервних путева. Додатни позитивни ефекти укључују смањење спазма код повреда кичмене мождине, смањење потребе за лековима или смањење компликација као што је остеопороза“, истиче Лакнер.
Овај роботски третман у Аустрији кошта 135 евра, од тога 55 евра рефундира здравствено осигурање.
Преузмите андроид апликацију.