Почетком 2024. године свечано је отворена реконструисана зграда Радничког универзитета у Новом Саду, 23 године од како је изгорела у пожару.
Зграда је сада власништво ИТ компаније „Вега“, а њена врата отворена су и за посетиоце.
Ревитализација зграде Радничког универзитета извршена је према идејном решењу архитекте Лазара Кузманова и пројекту Александра Ковјанића.
Крајњи резултат је једна стаклена завеса са јаким хоризонталама, са подељеним кубусима који подсећају на стару зграду Радничког универзитета, а опет у архитектонском смислу добијен је нови модеран објекат са транспаретним стаклима, где се губи граница између унутрашњег и спољашњег простора.
Фасадна стакла са јужне стране објекта су бирана тако да се умањи превелики утицај јужног осунчања, тј. неутралише прегревање унутрашњег простора.
Источна фасада има једну додатну карактеристику: отпорност у пожару. За ову сврху коришћен је софистицирани Јансенов систем челичних профила и специјална противпожарна стакла која спречавају пренос пожара између два објекта.
Уз све наведено, сва стакла су опремљена специјалним UV премазом Guardian Bird 1st UV који је намењен спречавању удара птица.
Осим тога, један део фасаде је озелењен као допринос зеленој изградњи, што је дало атрактивност читавом обејкту.
Јаке челичне хоризонтале су изведене као жардињере са растињем. Поглед на зграду који се сагледава са позиције центра града односно из правца Булевара Михајла Пупина, ће након раста биљака бити покривен том зеленом завесом.
Приликом радова коришћени су нови материјали и нове технологије.
Увођење рама који обухвата објекат је имало функционални и обликовни смисао. Тако конципиран рам даје карактер објекту, уоквирује га као слику, а опет функционално покрива елементе на фасади.
Због великог пожара на згради из априла 2000. године, највише времена и труда уложено је у системе које оригинални објекат није имао и због чега је до трагедије на овом објекту и дошло. То су активна и пасивна заштита од пожара.
Зграда компаније Вега ИТ у Новом Саду је међу првима у Србији у којој је пројектован, изведен и успешно имплементиран софистицирани систем високо притисне водене магле, који је вишеструко ефикаснији од класичног спринклерског система, правећи мање штете и заузимајући неупоредиво мање простора у објекту.
Данас овај објекат служи за потребе компаније Вега ИТ, а приземље и други простори се, по потреби, могу користити за јавне садржаје, као што су изложбе и други културни догађаји.
Jedna od najlepših vila u Ulici Vase Stajića: Vila Gutman (FOTO/VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.