Недовољан обухват вакцинације, еволуција вируса и стил живота су кључни фактори зашто у Србији поново имамо пораст броја оболелих од корона вируса, сматра вирусолог Ана Банко.
Она је за РТС рекла да су истраживања показала да имунитет вакцинисаних, а и оних који су прележали вирус, опада након шест месеци.
Студије из Израела показале су да имунитет шест месеци након вакцинације пада на онај имунитет који ми стичемо само првом дозом или шест месеци након прележане инфекције, али су такође показале и да две до три недеље након треће (бустер) дозе почиње нагли пад броја новозаражених, указала је Банко.
Истакла је да то што имунитет не траје дуго не сме и не треба да нас обесхрабри и да морамо да радимо на томе да повећамо обухват вакцинације.
Банко је навела да су све земље, па и Израел, које су на почетку ове године вакцинисале велики део свог становништва и имале ту предност у односу на друге, практично застале на 50 или 60 одсто вакцинисаних.
„Израел није достигао обухват вакцинације који је неопходан, а друго – имунитет је током лета почео да опада. Дакле то је први и основни разлог зашто ће пандемија дуго да траје“, објаснила је Банко.
Она је навела да је други разлог зашто у Србији имамо пораст броја оболелих то што се вирус мења и у овом тренутку делта сој, који је доминантан, пробија имунитет.
„То значи да ће они који су вакцинисани и они који су прележали инфекцију моћи да се заразе. Они неће тешко оболети ако још имају имунитет, али ће бити даљи преносиоци. Вакцинисана особа ће даље преносити вирус, због чега је ово један незаустављив процес у овом тренутку“, рекла је Банко.
Указала је да није више циљ да вакцинацијом потпуно елиминишемо вирус, већ да не долази до тешких клиничких слика и смртних исхода.
Истакла је да се превентивне не поштују довољно и да морамо да променимо начин понашања.
„Ако се понашамо као да вирус не постоји, ако га игноришемо, то га заправо неће елиминисати. Дакле, игнорисање неће исписати вирус из ове историје“, истакла је Банко.
Објаснила је да ако носимо маске и ако смо вакцинисани можемо релативно нормално да функционишемо.
„Треба да нам пример буду земље са великим обухватом вакцинације – Малта, Португалија, Шпанија, Исланд и Данска, видимо да тамо нема експоненцијалног раста броја заражених“, додала је Ана Банко.
Преузмите андроид апликацију.