Кроз низ иницијатива и улагања, Нови Сад се истиче као лидер у промоцији бициклизма и развоју инфраструктуре која подржава овај еколошки прихватљив транспорт.
Пројекат под називом “Бициклом за чистији Град” започео је 2021. године с циљем подстицања грађана да пређу на чиштије видове саобраћаја. Нови Сад је први град у Србији који је издвојио значајна средства у износу од 323.587 евра како би подржао грађане у набавци нових бицикала. У склопу ове иницијативе, чак 3.406 бицикала су субвенционирана за грађане, чинећи бициклизам приступачнијим и привлачнијим избором.
Бициклистичка инфраструктура у Новом Саду такође је континуирано унапређивана. ЈКП “Паркинг сервис” је поставио више од 200 паркинга за бицикле с укупним капацитетом за 400 бицикала на преко 20 локација током 2023. године. Осим тога, постављено је око 2.000 држача на више од 250 локација у претходним годинама. Град је чак позвао грађане да предложе нове локације за постављање држача за бицикле или повећање капацитета на већ постојећим локацијама.
Како би промовисао здравије облике превоза међу младима, Град Нови Сад трећу годину заредом награђује ученике бициклима. У сарадњи с друштвено-одговорним компанијама и удружењима, ове године је додељено више од 114 бицикала најбољим ученицима новосадских основних и средњих школа. Ова иницијатива усмерена је на подизање свести о важности еколошких облика транспорта међу младима и пружа им подстицај за коришћење бицикала.
Нови Сад такође организује различите бициклистичке догађаје, укључујући бициклистичке трке и колективне вожње. У склопу светске Недеље мобилности и Светског дана без аутомобила, одржана је колективна бициклистичка вожња под називом “Критична маса” у којој је учествовало близу 400 грађана на бициклима, ролерима и тротинетима.
“Друмски изазов-Попов чот” има две различите руте – једну од 55 километара и другу од 110 километара. Одржава се као део спортско-рекреативне манифестације под називом “Тоур де Фрушка” која се одвија у Врднику. Манифестација је намијењена љубитељима природе, здравог начина живота, бициклизма и спорта уопште. Ова манифестација има подршку Покрајинске владе и окупља више од 800 учесника из Србије, региона, Европе и Кине.
Град Нови Сад такође тренутно проводи изградњу прве фазе бициклистичке стазе која ће повезивати Нови Сад с насељима Руменка, Ирмово, Кисач и Ченеј. Прва деоница ове стазе протеже се од Новог Сада до моста на каналу ДТД према Ирмову и има укупну дуљину од 9,6 километара. Укупна вредност овог пројекта износи 213.627.987,46 динара, а очекује се да ће радови бити довршени средином марта 2024. године.
По завршетку пројекта, Нови Сад ће имати бициклистичку стазу која ће се протезати до Ченеја у укупној дужини од 20,2 километра. Ова инвестиција има посебан значај јер ће служити као део обилазнице за међународну ЕуроВело 6 бициклистичку руту. ЕуроВело је мрежа бициклистичких рута која повезује цео европски континент и састоји се од 15 главних рута. ЕуроВело 6 рута започиње у Француској и завршава у Румунији, уз укупну дужину од око 3.700 километара. У Србији, рута ЕуроВело 6 прати ток реке Дунав и позната је као “Дунавска бициклистичка рута.”
Кроз овакве активности и промоцију бициклизма, Нови Сад се развија као “Српски Амстердам” с више од 40.000 активних бициклиста и преко 140 километара бициклистичких стаза. Град непрестано улаже у проширење бициклистичке инфраструктуре и сарађује с бициклистичким организацијама како би осигурао да бициклизам постане још присутнији и приступачнији у граду. Уклањање препрека попут ивичњака и санација бициклистичких стаза само су неки од примера како Град континуирано ради на побољшању услова за бициклисте.
Ове иницијативе додатно потврђују посвећеност Новог Сада одрживом урбаном превозу и промоцији еколошки прихватљивих начина кретања. Град Нови Сад постао је пример најбоље праксе за друге локалне самоуправе у Србији и глобално показује како се бициклизам и одржива мобилност могу промовисати и унапређивати.
Преузмите андроид апликацију.