Нови Сад је поново домаћин Регионалног пословног форума, који по пети пут заједнички организују Скупштина АП Војводине, привредна комора Војводине, Скупштина европских регија и Европска мрежа предузетништва. Скуп ће се одржати сутра у просторијама Привредне коморе Војводине али и он-лајн.
Учесници форума су представници преко 200 компанија из 25 држава света као и регионалне привредне коморе, развојне агенције и друге институције које пружају подршку за развој малих и средњих предузећа и побољшање економске климе за пословање и нове инвестиције.
Регионални пословни форум имаће свој пленарни део, од 10.00 часова, који ће бити одржан у Привредној комори Војводине, а одмах потом биће организовани „један на један“ (Б2Б) састанци привредника, лицем у лице и у онлајн формату.
Регионални пословни форум, који се одржава по пети пут у Србији, иницирао је потпредседник Скупштине европских регија и потпредседник Скупштине АП Војводине Дамир Зобеница 2018. године.
„Чињеница да већ пет година узастопно организујемо успешне сурете привредника и представника регионалних привредних комора и развојних агенција је показатељ да смо били у праву када смо предложили овакав вид привредне сарадње и представљања, и да смо успели да повећамо привредну активност како код нас, тако и у регијама чије компаније учествују на регионалном пословном форуму. И ове године окупили смо преко 200 компанија из 25 земаља света, упркос лошијој економској ситуацији у Европи и свету“, рекао је Зобеница и наставио.
„Пре две године, привреди је највећу штету нанела пандемија, а ове године, највећи проблем за све привреднике, за целу Европу и свет почиње да представља енергетска криза, која је највећа у последње три деценије и то са несагледивим последицама. Сада се види да је важно да државу
воде способни и политички искусни лидери који знају да санирају последице енергетске, економске и привредне кризе, којој смо, нажалост, на светком нивоу сведоци. С поносом могу да кажем да је Србија, коју предводи председник Александар Вучић, успела успешно да се избори са
изазовима које је донела пандемија током 2020-2021. године, а време ће показати да је била успешна и у превазилажењу и ове светске економске и енергетске кризе“, рекао је потпредседник Скупштине АП Војводине и изразио задовољство због овогодишњих гостију на Формуму:
„Изузетно ми је драго да смо и ове године успели да међу говорнике уврстимо и Европског комесара за проширење и суседску политику господина Оливера Вархеија, као и представнике највиших европских институција, али и регија из Кине, Аустрије и Немачке. Претходна четири Форума, који су такође одржана у Новом Саду, били су више него успешни, а овогодишњи је показатељ да поверење које смо изградили током последњих година опстаје и да учешће у Форуму доноси резултате. Поред високих званичника Европске уније и председника Скупштине европских регија, Магнуса Бернтсона, са којима заједно организујемо овај скуп, своја привредна кретања ипотенцијале представиће дистрикт Штутгарт као и немачка покрајина Хесен. Аустрију представља једна од најразвијенијих регија Доња Аустрија, као и удружење регионалних привредника Европе – Институт региона Европе (ИРЕ). Колико је наш пословни форум успешан показује и учешће две провинције из Кине, Фуђијен и Хебеј, које ће представљати највиши политички представници ових провинција.“
„Мишљења сам да је задатак политичара да стварају климу повољну за раст и напредак, за развој привреде и бољи животни стандард грађана. Поносан сам што је и Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) задржала прогнозу привредног раста Србије за 2022. годину на 3,3 одсто у новом, јесењем извештају о регионалним економским изгледима, колико је предвиђала и у мају, као и да је извоз наставио снажан раст од 20 процената на годишњем нивоу предвођен извозом робе, јер је индустријска производња порасла за 4,6 процената. Све ово показује да Србија има добру пословну и развојну климу, да је воде људи са јасном визијом како да се, колико је то могуће, контролише светска криза изазвана недостатком енергената и невероватним растом њихових цена на светском тржишту.
„Србија је такође, заједно са Северном Македонијом и Албанијом покренула регионалну иницијативу Отворени Балкан која се надограђује на агенду Берлинског процеса Европске уније уз фокус додатног развоја регионалних тржишта, слободе кретања робе, услуга и људи и дизања нивоа економија у овом делу Европе. Ова регионална иницијатива, поред економског напретка Западног Балкана има за циљ и бољи животни стандард свих грађана, што је додатни подстицај за нас изабране политичаре да је промовишемо и спроводимо.“
„Ове године, сектори које промовишемо и представљамо су пољопривреда и прехрамбена индустрија, зелена агенда, циркуларна економија, информационе и комуникационе технологије и креативна индустрија.“
„Међу земљама из којих су пријављени учесници за форум су Аустрија, Белгија, Босна и Херцеговина , Бугарска, Хрватска, Француска, Грчка, Мађарска, Немачка, НР Кина, Италија, Црна Гора, Северна Македонија, Пољска, Румунија, Русија, Египат, Словенија, Шпанија, Турска, Холандија, Шведска,Сједињене америчке државе и Велика Британија.“
„На овом примеру види се како политика може да помогне економији, да отвара нова тржишта, да повезује људе, да подиже ниво инвестиција, и зато смо ми изузетно поносни на чињеницу да се пети Регионални пословни форум поново одржава у Новом Саду. Позивам привреднике да се укључе у регионални привредни форум и пријаве за „један на један“ (Б2Б) састанке преко платформе, јер је позив отворен до краја новембра“ , закључио је и потпредседник Скупштине АП Војводине и Скупштине европских регија Дамир Зобеница.
Преузмите андроид апликацију.