ЈКП „Градско зеленило“ уводи специјални третман зимске здравствене неге дрвећа.
Радници Зеленила ће од данас црвеним и плавим уљем, који садрже специјално одабране фунгициде, инсектициде и посебну мешавину минералних уља третирати дрвеће и украсно шибље и жбуње у свим градским парковима, уличним дрворедима, и квартовским зеленим површинама.
Данас се третира дрвеће у Железничком, Лиманском и Дунавском парку.
Сутра ће бити настављено у Каменичком и Новом парку између Новог насеља и Детелинаре и уличним дрворедима.
„Зимско третирање је значајна мера у сизбијању биљних болести и штеточина на свим врстама дрвећа и жбуња у урбаним срединама, који се примењује у најразвијенијим градовима Европе и света. Зимским третирањем смањује се потенцијал биљних болести и штеточина који презимљавају у крошњама стабала, сакривени у пукотинама коре, пупољцима, ранама на кори. Здравствени третман плавим и црвеним уљем значајно ће унапредити заштиту дрвећа и жбуња од штетних организама током вегетације. Градско зеленило ће на захтев градоначелника Милана Ђурића у наредном периоду максимално појачати мере заштите постојећег и садње новог дрвећа у граду и приградским насељима“, каже генерални директор Градског зеленила Милош Егић.
Третмани се спроводе уз сарадњу с Институтом за низијско шумарство. Према речима др Верице Васић, научног саветника на Институту за низијско шумарство, која је и чланица Савета за озелењавање града, основаном пре неколико година при кабинету градоначелника.
„Третирање се обавља по лепом времену на температури изнад осам степени, када нема ветра, кад су стабла сува. Оптимално време за зимско третирање дрвећа против штеточина и болести је крајем фебруара, непосредно пред почетак вегетације. Третирање треба завршити почетком марта, када се појаве први пупољци на дрвећу“, каже др Васић.
У Градском зеленилу истичу да ће током наредних дана прскање радити из ручних и покретних атомизера, како би стигли да заштите све дрвеће у граду.
„У договору са стручњацима и директором Института за низијско шумарство и животну средину, проф др Сашом Орловићем, донели смо одлуку да здравствену заштиту дрвећа подигнемо на највиши могући ниво. Поред заштите инсектицидима и фунгицидима, увешћемо и лечење оштећеног и болесног дрвећа убризгавањем специјалних ињекција с лековитим раствором директно под кору. Ендотерапија је фитосанитарни третман који се користи у урбаним срединама, такође ради се о еколошки најприхватљивијем третману у урбаној средини. Унапредићемо хирургију дрвећа истругивањем трулежи, а та места ћемо попуњавати специјалним пломбама како би сречили даљи развој трулежи. А наставићемо и са фолијарном прихраном дрвећа, коју смо почели да примењујемо прошле године, која обезбеђује недостајуће минерале дрвећу које расте у урбаним условима“, каже Данијела Андрић, помоћник директора Градског зеленила.
Преузмите андроид апликацију.