Српска Атина је заузела друго место по грађевинској активности. У односу на прошлу годину издато је више од 12 одсто радних дозвола на територији Србије. О томе шта се гради и за шта се залаже синдикат грађевинарства казује Јосип Модић, председник Синдиката грађевинарства Војводине и Новог Сада, преноси НС уживо.
Према речима нашег саговорника, последњи подаци показују да је издато више од 12 одсто радних дозвола на територији Србије, у односу на прошлу годину.
„То је доказ да ће се радити и градити више. На сремској страни се ради девет нових улица, а очекујемо да ће тек у августу кренути изградња у пуном замаху. Биће изграђено ново насеље које ће бити предвиђено за 30.000 становника и због тога се ради комплетна инфраструктура, канализација и сви пратећи објекти“, нагласио је Модић.
Сремска страна ће тако бити на другом месту по грађевинској активности, одмах иза београдске области. Очекује се завршетак подземне гараже код Бановине, каже Модић, која би после Нове године требало да буде пуштена у рад.
„Ради се партерно уређење и радови се приводе крају. У радовима је учествовала домаћа грађевинска компанија, која је социјално одговорна и запошљава доста људи. За неколико месеци се очекује и завршетак подземне гараже код Модене. Такође, у наредном периоду се очекује завршетак бициклистичке стазе Руменка – Кисач – Ирмово. Канализациона мрежа у приградским местима је негде већ урађена, негде ће тек бити, а негде се пројектује“, рекао је Модић и додао:
Око 50.000 људи живи од рада грађевинске индустрије. Лепше и суво време утиче на грађевинску сезону – продужава је. Надамо се да ће наставити истим темпом и да ће се радити све што је усвојено ГУП-ом. Да се неће одустајати од планова који треба да се раде – колектор, канализација, школе, обданишта. Такође, са сремске стране вртићи, канализациона мрежа и пијаца. Паркинг сервис ће се такође измештати на Мишелук.
Како објашњава председник Синдиката грађевинарства, дневнице су веома добре, али долази до дефицита квалификованих радника и све чешће раде старији људи. У Србију је у потрази за послом стигло много радника из Индије, Шри ланке и Турске и према неким подацима на српском тржишту има око 90.000 страних радника.
„Закон који је донет олакшава страним радницима долазак у Србију, а ми се залажемо да имају иста права као наши радници. Такође, наши радници када оду у иностранство ми се залажемо за њихова права. Синдикат је задовољан како се ради, подржавамо све планове који су уписани у ГУП-у. Градило се за време бившег градоначелника и наставило се за време садашњег“, казао је Јосип.
Do kada će trajati tople zime – Novi Sad pre skoro 12 godina bio najhladniji grad u Srbiji
Преузмите андроид апликацију.