Натко Маринчић (1941-2004) био је познати архитекта, а његов најзначајнији рад долази деведесетих година прошлог века у виду неких пројеката који још увек красе Нови Сад.
Његове најпознатије грађевине рађене су сличном, постмодернистичком таласу, а препознатљиве су по фасади од црвене опеке. У питању су Асистентски дом, Завод за здравствену заштиту студената и зграда Покрајинског завода за заштиту природе, који су саграђени у периоду од свега неколико година.
Осим што је цртао своје пројекте, од којих су неки и оживели, Натко Маринчић је волео да црта и ван својих обавеза.
Цртао је Петроварадинску тврђаву, Змај Јовину улицу и разне крајеве Новог Сада, понекад изменивши њихов стваран изглед, изгледом који је био у његовој визији.
Такви цртежи су и приказ угла Булевара Михајла Пупина и Улице Модене из ваздуха, са нешто измењеном архитектуром, као и другачија визија Варадинског моста:
Овај, али и још више од стотину цртежа налазе се у новој књизи „Натко Маринчић: Одабрани цртежи“ коју издаје Музеј савремене уметности Војводине.
Цртежи су у овом издању подељени у четири секције: архитектонске перспективе, конкурсни цртежи, архитектонске скице, градови и портрети.
Промоција књиге биће одржана 1. фебруара, на Дан града Новог Сада, а до тада, сви који желе могу је „прелистати“ и у PDF формату на овом линку.
Arhitekta bez diplome: Kako je Vladimir Nikolić ukrasio centar Novog Sada? (FOTO)
Преузмите андроид апликацију.