Сарадња Јеврејске општине Нови Сад и Туристичке организације Града Новог Сада допринела је да се у јавни простор града уведу активности које афирмишу јеврејску баштину, историју, традицију на начин да је приближе страним посетиоцима и резидентима.
Публикација „Нови Сад – Поглед на јеврејску културну баштину” (Јеврејска општина Нови Сад 2012), отварање Синагоге уз стручно тумачење и промотивне туре „Нови Сад из јеврејског угла” део су тог плана који је данас сасвим прихваћен.
Путовање кроз прошлост новосадске јеврејске заједнице обично започиње у Јеврејској улици која је била део некадашњег Јеврејског кварта формираног средином 18. века. Улица је пратила раст и развој града, па и његова страдања од којих је нарочито разорно било бомбардовање топовима са Петроварадинске тврђаве 1849, за време Буне. Током 19. века обновљена Јеврејска улица је била пуна великих и мањих трговина, занатских радњи, лекарских ординација, мануфактура и породичних кућа угледних новосадских Јевреја. Данас је прометна градска магистрала којом доминира новосадска Синагога.
Највећи број посетилаца заинтересованих за јеврејску баштину обиђе Синагогу, темељ духовног, друштвеног и културног живота јеврејске заједнице Новог Сада. Новосадска Синагога са зградама Јеврејске школе и Јеврејске општине је просторна културно-историјска целина изграђена 1909. према замислима пештанског архитекте Липота Баумхорна.
Читав комплекс је изграђен у стилу сецесије. Посетиoци могу чути стручно тумачење о историји и култури јеврејске заједнице у Новом Саду као и о градњи Синагоге, пете у историји Новог Сада, о Холокаусту – геноцидном уништењу Јевреја током Другог светског рата, али и о активностима чланова Јеврејске општине данас. Табла на предњој фасади храма обавештава да је 1944. Синагога била сабирни центар за Јевреје пре него што су послати у логоре смрти.
Међу посетиоцима Синагоге има и оних који обиђу Јеврејско гробље у Улици Дожа Ђерђа. Јеврејско гробље је место посебног пијетета и сећања на жртве Холокауста. На то подсећа и Споменик жртвама Холокауста, место где грађани и грађанке Новог Сада на Међународни дан сећања на жртве Холокауста одају пошту својим убијеним суграђанкама и суграђанима.
Препоруке:
Обилазак Синагоге, који подразумева и основне податке о традицији, култури и историји новосадских Јевреја, морате претходно најавити Јеврејској општини Нови Сад. Више информација можете добити на веб адреси Јеврејске општине Нови Сад.
Новосадска баштина обилује материјалним и нематеријалним доприносима, културном и друштвеном развоју града који су трајно приложили становници јеврејске националне припадности. Од сецесијског опуса Липота Баумхорна, преко институција као што су биле Кора хлеба и дечје обданиште, Јеврејски културни дом и Дом за старе и сирочад, све до завештања знаменитих личности међу којима су Александар Тишма, Данило Киш, Јелена Кон, Павле Пап, Павле Шосбергер и др, прича о историји и култури новосадских Јевреја шири се кроз читав Нови Сад.
Ову причу, кроз туристичке туре о Новом Саду, на ваш захтев могу да организују новосадске туристичке агенције.
Преузмите андроид апликацију.