Дефинитивно да се данас градови шире великом брзином, међутим, Нови Сад и Београд се ипак издвајају као два најпожељнија града за живот у Србији.
Када говоримо о афинитетима према Београду или Новом Саду, свима је јасно због чега су баш та два града најомиљенија.
Као и у свакој причи, увек постоје два главна актера, јединствена на свој начин, снажна и лепа, где свако заузима своју страну и има своје навијаче.
Тај „вечити дерби“ између Новог Сада и Београда постоји већ годинама уназад, а свако хвали оно што воли и што му је блиско.
Да одмах разјаснимо, иако је очигледно да смо љубитељи Новог Сада, сложићете се да је Нови Сад некако посебан и јединствен, не само у нашој земљи, већ и у Европи, па и целом свету.
Врло једноставно, ко не би волео спој урбане средине и ширине војвођанске равнице? Још ако додамо спој култура на једном месту, то је онда проста рачуница, Нови Сад је без конкуренције најбољи.
Да не бисмо све откривали у уводу, за вас смо написали списак разлога зашто је наш „јунак“ малчице бољи од престонице.
1. У Новом Саду си свуда за пет минута.
Једна наизглед банална предност, али кад боље размислите веома важна и велика, коју наш град нуди, јер ипак говоримо о уштеди времена.
Приметићете како Новосађани воле свуда да иду пешице, а ако сте и ви те среће, честитамо, прави сте срећници, много је лепше, а и здравије од превоза градским или приватним возилом.
Свакако и да користите било који превоз, брзо ћете стићи на своје одредиште, јер је све на дохват руке.
2. Градски превоз и саобраћај
Кад смо већ код превоза, сложићете се да је систем доста поједностављен, имате низ погодности што се тиче наплате карата.
Путници улазе на предња врата где на апарату очитавају своју показну карту, они који је немају, купују карту код возача по цени од 65 динара.
Нови Сад није милионски град што ипак даје другачију слику по питању саобраћаја, самим тим се то одражава и на градски превоз.
Краће речено, мање је људи и мање стреса приликом вожње сопственим и градским превозом.
3. Бициклистичка култура
О овој опширној теми можемо исписати неколико страница, јер љубав Новосађана према бициклима је немерљива. Само погледате колико бициклистичких стаза имамо и све ће вам бити јасно.
У прилог томе говори чињеица да кроз Нови Сад свакодневно крстари више хиљада бициклиста на око 100 километара стаза намењеним само њима.
Кроз „српску Атину“ пролази и један од три коридора бициклистичке туре Еуровело 6, који спаја Атлантик и Црно море, а 23 километара стазе иде уз Дунав и из Новог Сада води до Бегеча.
Замислите колико бенефита за здравље и свеопште стање организма имате у току вожње, не само да штедите новац већ имате и ту сатисфакцију да не загађујете животну околину.
Свакако да је вожња бицикла много лакша када је у питању равнији терен, међутим варате се ако сте мислили да немамо извесне теренске напоре, није баш све тако равно у Новом Саду.
Итекако возимо своје двоточкаше преко моста „Дуге“ и тврђаве, али их возимо и по Фрушкој гори, што је својеврстан вид планинског бициклизма.
Надамо се да вам је сад мало јасније колико Новосађани воле своје омиљено превозно средство.
4. Широки булевари
Баш као и наша равница такви су и ти широки булевари, правилног облика и јасног правца.
Са тим прелепим дрворедима који праве прошарану сенку, булевари одишу топлином.
Њихова порука је да је Нови Сад град широко отворених руку, широког срца и широких погледа.
Уколико се икад осетите изгубљено, сетите се да су све раскрснице под углом од 90 степени, па увек можете да се вратите на почетну тачку – све је јасно обележено и уређено.
5. Животни стандард
Предности мирног и удобног живота које Нови Сад нуди долазе до изражаја када се ставе на вагу и упореде са животом у престоном граду који дефинитивно привлачи највећи број људи, како из унутрашњости тако и странаца.
Често се за Београд провлачи синоним урбане џунгле, што и није тако нетачно, јер се у том граду много брзо и скупо живи, што може да засмета онима који на такав темпо живота нису навикли, или га просто не воле.
Нови Сад у том погледу, нуди шармантну опцију. У њему живот јефтинији, а однос плата и трошкова је ипак боље утаначен у односу на престоницу.
Зато и не чуди што многи Београђани викендом обилазе Нови Сад да би побегли од свакодневице, јер наш град ипак карактерише пријатна атмосфера, мирно окружење и опуштени људи, за мање новца!
6. Споменици природе
Само кад помислимо да нам је национални парк на дохват руке, довољно је да пређемо Дунав и ту смо на жељеној локацији – на нашем „Фрушкаћу“.
Толико је споменика природе и паркова као заштитних знакова Новог Сада, уникатних природних предела и излетишта, „што вам срце иште“.
Најпознатија разгледница нашег града јесте поглед са Петроварадниске тврђаве, али и амбијент Дунавског парка са преко 250 врсти биља и споменицима културно-историјских личности српске Атине.
Не заборавимо да је то уникатан парк који је настао крајем 19. века и то исушивањем земљишта на којем се налазила мочвара.
Ретко који град може да се похвали чињеницом да у исто време има равницу са салашима, национални парк у близини и излаз на међународну реку, а самим тим и природне бисере које Дунав прави попут ритова, рукаваца, спрудова и плажа.
7. Град песника
Када помислимо да у српској Атини постоји толико великана из области историје, културе, уметности, образовања и науке, не чуди што је Матица српска као матична институција свих Срба и српског језика смештена баш у нашем граду.
Ми смо град песника и с поносом истичемо како је Мика Антић наш и како су у нашем граду ходили велики Јован Јовановић Змај, Лаза Костић, Ђура Даничић, Милован Видаковић, Јован Хаџић, Илија Огњановић, Јован Суботић, Коста Трифковић и други.
Када схватите да је песма оно што представља темељ културе и живота нашег града, мало ближе ћете схватити и природу самих суграђана.
8. Лежерни Новосађани
Најчешће нас бије глас да смо успорени, да имамо „сто кади“, међутим ми смо много више од тога. Наравно да имамо и те особине, али као што је горе напомеутно, ми имамо свој темпо и ритам од ког не одступамо.
Ми имамо своју харизму и лежерност, свој хумор, толеранцију, културолошку различитост, али и песму. Ми смо ти који чине град онакав какав јесте.
У односу на све остале, Новосађани су опуштени, спонтани, сусретљиви, „ма прави смо бећари“.
У току тих чувених шетњи, често се сусретнемо са драгим људима и познаницима са којима разменимо пар топлих речи и позива на кафу.
Ту смо негде између људи из мањих вароши, имамо ту непосредност и срдачност, а у исто време тежњу ка просперитету великих метропола.
Нови Сад има Новосађане, то је његова највећа предност, град у ком је свако „гари“, е то смо ми!
Gde Novosađani radije „beže“ od vrućine, na Dunav ili Frušku goru? (ANKETA)
Преузмите андроид апликацију.