Провокативне, бунтовне, слободне, свестране, дрске – све то и више од тога су изложбе, представе, дебате, књижевност, поезија, музика, као и жене које их стварају.
Жена је више од разних епитета. Жена није калуп. Жена није стереотип.
Вишеслојност личности сваке жене, рушење стереотипа и предрасуда, кроз разнолик уметнички израз биће представљени у овогодишњој Европској престоници културе, у Новом Саду, и то у оквиру новог програмског лука „Хероине”.
У наредних готово месец дана, од традиције у савременом руху до активизма, Српска Атина приказаће развој и утицаје еманципације жена у читавој Европи.
Милева Марић Ајнштајн, Милица Стојадиновић Српкиња, Марија Трандафил, Милица Томић, Надежда Петровић, Исидора Жебељан, само су неке од хероина српског, али и европског стваралаштва, које су инспирација за хероине данашњице – визуелне уметнице, глумице, драматурзи, редитељке, новинарке, музичарке, активисткиње и бројне друге.
Хероина хармонике Нежа Торкар ће у Синагоги 18. маја премијерно извести дело истакнутог иранског композитора Аршије Самсаминије под називом „Матица”.
Затим, легендарна хероина перформанса Каталин Ладик ће промовисати своју аутобиграфију „Могу ли да живим на твом лицу” 20. маја.
Премијера представе „Милева Марић” биће 26. маја, а ауторка је једна од најутицајнијих регионалних редитељки, Аница Томић, на којој је своје креативне снаге удружило чак шест домаћих и регионалних драматурга Тијана Грумић, Ведрана Клепица, Олга Димитријевић, Миња Богавац, Ведрана Божиновић и Јелена Ковачић.
Фрушкогорска „Вила”
Неке од најзначајнијих европских хероина уметности окупиће се на првом фестивалу под називом „Вила”, у срцу најстаријег националног парка, Фрушке горе, од 3. до 5. јуна.
Готик вила Тарја Турунен, виле класичне музике – виолинисткиња Симон Ламсма и виолисткиња Табеа Цимерман, четири виле које чине бенд Warpaint, али и регионалне виле Натали Диздар и Калиопи, затим вила југословенског глумишта Аница Добра и многе друге биће део јединственог искуства које ће понудити овај фестивал у магичном амбијенту кроз различите садржаје – представе, концерте, плесне перформансе, поезију, филм, гастрокултуру, рок камп за девојчице, као и програме за најмлађе.
Ко је жена у 21. веку?
Певачица Ида Престер, илустраторка Андријана Вешовић познатија као Зомбијана, глумице Наташа Нинковић, Гордана Ђурђевић Димић, Емина Елор, ауторке Тања Ступар Трифуновић, Ивана Булатовић, Ивана Максић, само су неке од хероина које ће кроз различите програме, попут АФЖ-а (Аутономни фестивал жена) и пројекта „ARS E FEMMINA” покренути теме положаја жена у 21. веку.
Од књижевног фестивала „Хероине у зениту” до мултимедијалне изложбе „Европско женско сећање” о историји Покрета за ослобођење жена у Европи, током јуна Нови Сад постаје престоница женског активизма.
Шест изложби у четири дана
Од 18. до 21. маја биће отворено чак шест изложби, које приказују вишеслојност сваке жене и то у кључним културним институцијама визуелне уметности у Новом Саду.
Изложбе које ће бити отворене су: „Партизанка и Фрагонар: Колекција слика Јованке Броз” у Галерији Матице српске, потом „Хероине Спомен-збирке Павла Бељанског”, „Феминистичка авангарда” у Музеју савремене уметности Војводине, „Марама као културни означитељ” у Музеју Војводине, „Женска нит” Атељеа 61 у Креативном дистрикту, као и изложба „Из женског угла” у Сремским Карловицима.
Више детаља о програмима Европске престонице културе можете пронаћи на сајту novisad2022.rs
Преузмите андроид апликацију.