Новосађани ће имати прилику да у суботу 10. септембра 2022. године, од 16 до 18 часова на платоу код Веслачког клуба „Данубиус 1885”, дочекају и угосте посаду од 24 веслача који дневно плове Дунавом око 40 километара у реконструисаном античком римском речно-морском ратном броду „Danuvia alakris“.
Римски дунавски брод из 4. века нове ере реконструисан је на потпуно аутентичан начин, без коришћења савремених алата у Немачкој, одакле је запловио крајем јула, с намером да у децембру 2022. стигне до Црног мора. Након пловидбе брод ће бити изложен на сваком пилот локалитету по годину дана, почевши од 2023. године.
Ова пловидбена авантура је део транснационалног пројекта „Living Danube Limes“ (Живи дунавски лимес) који финансира ЕУ, а укључује партнере из 10 подунавских земаља, међу кијима је 19 универзитета и државних и приватних предузећа, као и 27 придружених стратешких партнера.
„Важност овог пројекта је у осмишљавању активности које ће оживети историју, пружајући широки опсег различитих туристичких и образовних производа и на тај начин повећати туристичку значај целог подунавског подручја. Као један од главних циљева је номиновање целокупног дунавског лимеса за упис на листу УНЕСЦО светске културне баштине.“, истиче проф. др Милена Кркљеш, редовни професор и руководилац пројектног тима са ФТН-а, додајући да посебан значај пројекта има његова одрживост која ће бити постигнута организацијом наднационалних кластера музеја и центара.
Србију у овом пројекту представљају Археолошки институт из Београда и Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду, уз подршку партнера Музеја Војводине, Друштва конзерватора Србије, Тврђаве Голубац и Општине Велико Градиште.
Следећа станица римске барке је Београд, а затим Рам, пре него што „Danuvia“ исплови из Србије 24. септембра.
Више о пројекту „Living Danube Limes“, као и фотографије са досадашњих догађаја можете видети на званичним друштвеним мрежама овог пројекта.
Преузмите андроид апликацију.