Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Нови Сад добија Меморијални центар жртвама рације, идејно решење минимално измењено – изабрани пројектанти (ФОТО)

Меморијални центар посвећен свим жртвама погрома 1942. године у Бачкој који ће бити смештен у простору дистрикта у близини Моста Слободе, а сада су изабране и фирме које ће радити пројекат.

Пројектно-техничку документацију радиће новосадске фирме „DBA“, „Elsing group“, „AD Vojvodinaprojekt“, „NEO inženjering“ и „NS Geodet“, а вредност тог посла процењена је на 27,4 милиона динара.

Решење изабрано на конкурсту 2021. године биће спроведено у дело у највећем делу, недостајаће једино обелиск од неколико метара висине који је предвиђен првобитним идејним решењем.

Према пројекту фирме „Spring Studio“ из Београда у оквиру комплекса планирају се три програмске целине – објекат Меморијалног центра, меморијални парк, пратеће партерно и саобраћајно уређење.

У оквиру комплекса планирана је и изградња „Хладне собе“ у којој би се симулирало окружење из јануара 1942. године.

„У оквиру Целине 2 пројектовати Хладну собу (око 40 квадратних метара) као просторно-уметничку инсталацију у којој ће се симулирати физичке особине спољашњег окружења какве су биле у јануару 1942. године. Tемпература, струјање ваздуха, звукови и слично. Хладна соба је место апсорпције и рефлексије у којој ће посетиоци доживети неку врсту физичке и психичке реакције као одговора на оно што су жртве доживеле“, речено је у документацији још у време конкурса за идејно решење.

Фото: НСЕПК

Меморијални центар прича аутентичну причу злочина над цивилним становништвом јужне Бачке у погрому 1942. године.

Погром или Рација у јужној Бачкој, је назив за ратни злочин и масакр који су над цивилним становништвом јужне Бачке, претежно Србима и Јеврејима, извршили припадници оружаних снага и војске Краљевине Мађарске (Хонвед), за време Другог светског рата током мађарске окупације Бачке.

Рација је спроведена између 4. и 29. јануара 1942. године Отпочела је у насељима Шајкашке регије (4-19. јануар), наставила се у Новом Саду (21-23. јануар), а завршила у Бечеју (25-29. јануар).

Рација је била резултат добро смишљене и дуго припремане акције, у којој су учествовали многи највиши војни и цивилни функционери Мађарске. Као повод за геноцид, наведени су „наводни“ устанци партизана у Бачкој.

У погрому је страдало готово 4.000 људи, од чега преко 1.200 у Новом Саду. Највише је страдало Јевреја, затим Срба, а убијани су и припадници других етничких група: РомаРусина и Руса.

Фото: Градске инфо

Данас у Новом саду постоји Споменик жртвама рације, где се одржавају и комеморације. Српска православна црква је канонизовала жртве, те су за светитеље проглашени Свети новомученици новосадски.


Danas obeležavamo godišnjicu Novosadske racije – evo o kakvom tragičnom događaju je reč

Преузмите андроид апликацију.