Почетна > Бизнис
Бизнис

Нови критеријуми за подстицаје страним инвеститорима

Изменама Уредбе о одређивању критеријума за доделу подстицаја ради привлачења директних улагања подигнут је праг за минимално улагање, а да би инвеститор могао да рачуна на помоћ државе потребно је да у инвестициони пројекат у привреди уложи минимално 300.000 до 500.000 евра, у зависности од региона.
Фото: Unsplash/homajob

Новом уредбом прописано је и да ће инвеститори убудуће по раднику моћи да добију средства у висини од 20 одсто оправданих трошкова бруто зараде, а највише 2.000 евра, уколико планирају улагање у Београдском региону.

За новозапослене у Војводини максимални износ је 3.000 евра по раднику, у динарској противвредности. У регионима Шумадије и западне Србије, Јужне и источне Србије и региону Косово и Метохија будући инвеститори имаће право на 30 одсто оправданих трошкова бруто зараде, а лимит је од 5.000 евра по новозапосленом.

До сада инвеститори су могли да добију највише до 7.000 евра по новоотвореном радном месту у јединици локалне самоуправе која према степену развијености спада у девастирано подручје.

Нову уредбу проф. Љубодраг Савић, са Економског факултета у Београду, види као добру одлуку владе, јер је држава досад издвајала велики новац за стране инвеститоре, а радници су заузврат добијали углавном минималац, увећан за 20 одсто у односу на зараду.

„Добро је да се у односу на остале делове Србије, у девастираним подручјима са више новца кроз субвенције подстиче запошљавање, јер се на тај начин ради на будућности људи који треба да остану тамо да живе и граде свој живот. Са новим правилима, због нижих субвенција за новозапослене у девастираним подручјима у односу на ранији период, неки инвеститори ће на крају одустати од доласка у Србију. Али, сви ти који овде долазе само зато што им држава даје плате за раднике за две године, па се после тога три године премишљају да ли да остану у Србији, ни не треба да долазе. Србија треба да одреди шта све има да понуди странцима, али нису само новци важни, јер је наша земља у ствари земља вредних и добрих људи“ истиче проф. Савић.

„Србија је погодна за инвестирање страних компанија јер се све више афирмише као уређена земља, а страни улагачи уз субвенције добијају и потпуну инфраструктуру. Подршка њима огледа се и кроз ниске цене струје и гаса, разне пореске олакшице. Постоји читав низ уступака за долазак страних инвеститора, па им се долазак и те како исплати“ подсећа он.

Tanasković: Vinare ćemo upoznati sa onim što ih čeka na Wine Vision 2023

Преузмите андроид апликацију.