Залагања за заштиту 30 одсто копна и океана до 2030. године, као кључни стуб новог глобалног пакта о природи, треба да буду договорена следећег месеца, саопштили су лидери на 27. Конференцији Уједињених нација о климатским променама (ЦОП27) у египатском Шарм ел Шеику.
Овај договор добио је подршку око 112 земаља, што је велико увећање у односу на 70 пре годину дана, преноси Ројтерс.
Како сами лидери признају, постизање тог циља биће изазов поред осталог и зато што земље које брину о очувању природе добијају премало признања за рад који има вишестрку корист – од складиштења емисија угљеника који доводи до промене климе до заштите дивљих животиња, преноси Ројтерс.
Председница Танзаније Самиа Сулуху Хасан истакла је да је њена земља покренула националну акцију садње дрвећа.
„Пружамо бесплатну услугу свету без много користи од тога“, рекла је она.
Наводи се да постоји интересовање међу предузећима за финансирање заштите природе како би биле надокнађене растуће емисије које загревају планету.
„Међутим, усмеравање тог новца људима на терену и даље је компликовано“, напомеула је Хасан.
Заштита 30 одсто планете до 2030. године сматра се темељом новог глобалног пакта о природи, који би требало да буде финализован на засебном самиту УН о биолошкој разноликости (ЦОП15) у Монтреалу, који ће бити одржан за месец дана.
Конференција Уједињених нација о климатским променама (ЦОП27), која се одржава од 6. до 18. новембра, одржава се годину дана откако је око 140 земаља обећало да ће зауставити крчење шума до 2030. на ЦОП26 у Глазгову.
Ројтерс напомиње да је више од 25 земаља на ЦОП27 јуче покренуло групу под називом „Партнерство лидера за шуме и климу“, која би, како су рекли, требало да обезбеди да једни друге сматрају одговорним за обећање о окончању крчења шума до 2030.
Преузмите андроид апликацију.