Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Нови дом за новосадске научнике – објекат Биосенс института добија коначни изглед (ФОТО)

Нова зграда Биосенс института почела је да добија свој коначни изглед, а читав објекат требало би да буде завршен и усељив пре краја ове године.

Изградња овог објекта на крају улице Др Зорана Ђинђића, између зграде ПМФ-а и Ђачког игралишта почела је у мају 2021. године.

Конструкција објекта је завршена, у току су завршни радови на фасади и застакљивању, а до краја 2023. године објекат ће бити потпуно опремљен и спреман за потребе Биосенс института.

Шта ће се радити у овој згради и чиме се бави Биосенс институт?
Фото: Biosens institut

БиоСенс је истраживачко-развојни институт за информационе технологије биосистема основан 2015. године и пионир је дигиталне трансформације пољопривреде у Србији. Од оснивања смештен је као „подстанар“ зграде Ректората у Новом Саду.

Истражујући научне и технолошке границе примене ИТ-а у пољопривреди, Институт тежи да српском, али и светском пољопривредном сектору пружи врхунска дигитална решења како би се уз мање инвестиција остварили већи приноси. Укратко, напредном технологијом до веће ефикасности у пољопривреди.

Осим пољопривреде, Биосенс користи и обучава друге да користе нанотехнологију и у другим областима.

Тако су средином прошле године управо у просторијама Биосенс института млади истраживачи из Србије обучавани да примењују наноматеријал за дијагностику и надгледање лечење рака.

Нови објекат требало би да обезбеди 150 радних места. БиоСенс тренутно броји 120 научника, а циљ је да их буде више од 200, уз пратеће особље.

Због чега је овај објекат јединствен за Нови Сад?
Фото: Градске инфо

Нова зграда садржи гумене носаче који ће апсорбовати сваки потрес земљишта, ма колико мали он био, како би зграда остала изолована од спољних утицаја.

На Институту ће се радити са осетљивом микроскопском опремом, развијаће се микро и нано технологија, осетљиви сензори и слични уређаји.

То значи да је потребна апсолутна прецизност, што ће ови „сеизмички изолатори“ и омогућити, како ће смањити директан пренос вибрација из околине.

Ова грађевина од 6.500 квадратних метара, у највећој мери сачињена од бетона и челика, има, уз приземље, на страни до насипа два, а на супротној четири спрата.

Унутрашњост ће садржати лабораторије, чисте собе, радни простор за запослене, али и за екстерне кориснике, сале за предавања, кантину са пратећим просторијама, санитарне, техничке и помоћне просторије, као и наткривени паркинг.

Објекат је део пројекта „Антарес“, вредног 28 милиона евра, од којих је седам милиона евра издвојено за објекат Биосенса у Новом Саду.

Када радови буду потпуно завршени, зграда Биосенс института изгледаће овако:

Obnova Almaškog kraja – koje ulice i objekti su obuhvaćeni radovima i kako će sve izgledati? (FOTO)

Преузмите андроид апликацију.