Почетна > Србија
Србија

Нова топлана на биомасу смањује загађење и трошкове

Грађани Новог Пазара имаће ове зиме ефикасније грејање, током 24 часа, здравију животну средину, али и знатне уштеде на енергетнима, уз мањи губитак енергије, поручила је данас министарка рударства и енергетике Зорана Мхајловић, након отварања новоизграђене градске топлане на биомасу у том граду.
Фото: Танјуг/МРЕ/ Зоран Петровић

Уз топлану је изграђено око два километра нове топловодне мреже, реконструисана је постојећа и повећан је капацитет даљинског грејања са 100.000 квадратних метара на 240.000 квадрата.

„Када смо у фебруару били на овом истом месту, најавили смо да ће Нови Пазар добити нову топлану до почетка грејне сезоне, то обећање је сада испуњено“, рекла је Михајловић.

Важна порука је, истиче, да су смањени губици у топловоду, који су били између 20 и 22 одсто, на испод осам процената.

„Посебно је важно да ће грађани имати грејање 24 часа дневно, да ће бити нула емисије сумпор-диоксида, а 87 одсто мање емисије угљен-диоксида“, истакла је Михајловић.

Нагласила је да је у плану да Нови Пазар добије још једну топлану и реши реши проблем квалитета ваздуха.

Фото: Танјуг/МРЕ/ Зоран Петровић

„Нова топлана у потпуности искључује мазут из употребе и користиће биомасу као главни енергент. Наставићемо да радимо у Новом Пазару и читавом округу и на изградњи и реконструкцији путева и у свим другим областима. Свим што је урађено у Новом Пазару, не само у овом ресору, показали смо да најбоље резултате постижемо кад радимо заједно“, рекла је Михајловић.

Вредност инвестиције је 6,5 милиона евра, а пројекат је реализован у сарадњи са немачком развојном банком КfW и уз подршку Швајцарске.

Градоначелник Новог Пазара Нихат Бишевац захвалио је потпредседници владе и Министарству које води, на преданости коју су показали да град добије нову топлану.

„Имаћемо чистији ваздух, јер ће топлана користити еколошки прихватљиве енергенте, а посебно важно је што је топлана практично измештена из центра града“, навео је Бишевац.

Амбасадорка Немачке у Србији, Анке Кондар рекла је да пројекат показује да се сарадња Немачке и Србије не односи само на Београд, већ на целу Србију.

„Подржавамо економски развој Србије и усклађивање са ЕУ и ово је један од доказа да наша сарадња даје ефекте. Октобра прошле године наша сарадња постала је јача потписивањем климатског партнерства, које је оквир за заједнички рад на праведној енергетској транзицији и декарбонизацији“, рекла је амбасадорка Кондар.

Evropska Komisija odobrila „Interreg“ programe saradnje

Преузмите андроид апликацију.