Полуатоматизовани офсајд је нова технологија коју ФИФА тестира током мечева Светског клупског првенства и тврди да су резултати одлични.
Софтвер вештачке интелигенције омогућава да се прати сваки играч и брзо реагује у случају недозвољене позиције.
„Ако пустим овај конкретан инцидент до краја, лопту заправо прима играч на супротној страни терена. Одбрамбена линија овде је заправо приказана раменом играча, и ако прођем кроз видео, можемо да видимо да ће се та позиција променити у зависности од положаја тела играча док се лопта затим игра“, објашњава SAOT демонстратор.
Међу највећим манама VAR-а односно видео технологије, многу су наводили одуговлачење приликом доношења одлуке и успоравање утакмице.
Увођењем SAOT-а, то ће бити прошлост.
„Са полуаутоматским офсајдом добијамо тачке података и ове тачке података се могу превести у анимацију. Дакле, знамо где је раме, знамо где је, на пример, колено. И узимајући те податке, можемо да уђемо у 3Д свет и можемо да креирамо анимације, које могу савршено да објасне да ли је играч био на страни, колико је тај играч био у офсајду или у офсајду, и то стављамо у анимацију која ће се делити са ТВ и наши оператери на огромном екрану и можемо на јаснији начин да обавестимо гледаоце о одлукама у офсајду и на страни“, каже Себастијан Рунге, директор фудбалске технологије ФИФА.
Председник ФИФА судијског комитета Пјерлуиђи Колина каже да то није робот офсајд јер ће судије и даље имати последњу реч.
„Знам да је неко то назвао ‘робот офсајд’. Није. Судије и помоћни арбитри су и даље одговорни за одлуку на терену за игру. Технологија им пружа само цењену подршку да донесу тачније и брже одлуке, посебно када је офсајд инцидент веома тежак и тежак. Обично, са другим технологијама, потребно је дуже време да се донесе коначна одлука“, каже Колина.
Oboren rekord – koliko košta 30 sekundi reklame na Superboulu?
Преузмите андроид апликацију.