Почетак године је одлично време да размислите о својим финансијама – колико сте трошили у претходној, штедели, да ли сте задовољни одлукама које сте донели… Али многима је тешко да одлуче одакле да почну и да се суоче са својим навикама трошења. Срећом, према стручњацима, управљање финансијама не мора бити компликовано као што можда изгледа.
Празници доносе бројне трошкове, тако да многи осећају додатни стрес због финансија. Ако желите да преиспитате свој однос према новцу и промените навике штедње и трошења, почетак нове године је право време за то. Иако ово многима делује застрашујуће, финансијски стручњаци саветују да не треба да будемо исувише строги према себи. Уместо преиспитивања сваког малог трошка, потребно је да:
Имамо разумевање према себи
Уобичајено је да се у децембру стидимо када помислимо на то како смо до сада управљали новцем. Крај године је посебно изазован јер тада долазе празничне куповине, а летовања и слични трошкови током године су се накупили и сада изгледају као једна велика цифра која нас наводи да помислимо: „Требало је да будем одговорнији/а.“
Међутим, стручњаци тврде да је ово погрешно. Док је важно имати ограничења и пажљиво распоређивати новац, управљање финансијама није урођена вештина и често се не може научити у школи, па чак ни од родитеља.
Зато су грешке неизбежне. Али све што можемо да урадимо јесте да, уместо да дозволимо да кривица преовлада, то искористимо и себи поставимо важна питања: Шта желим да урадим другачије следеће године што се тиче мојих финансија? Шта је ове године био приоритет који је морао да буде плаћен, а шта је било мање важно? Како могу да спречим трошкове који нису били неопходни?
Одређивање приоритета
Потребно је јасно утврдити да ли имамо довољно уштеђевине за основне потребе за наредних три до шест месеци, као и за хитне, непредвидиве случајеве. Када схватимо да је најважније имати новца за ове ствари, све друге врсте трошкова из задовољства можемо боље распоредити и јасно одлучити да ли су неопходни или не.
Не компликујте штедњу
Стручњаци са ЦНБЦ-а тврде да новогодишње одлуке везане за новац не успевају јер су углавном превише компликоване. На пример, можда звучи добро да сваки могући трошак забележимо у табелу и држимо се ове навике свакога дана у години – али за већину људи ово није практично, па убрзо одустају од било којег покушаја штедње.
Препоручљиво је да користимо праве алате, као што су банкарске апликације или финансијске апликације које ће нам помоћи да распоредимо новац, осмислимо план штедње и бележимо трошкове. Ово ће нам помоћи да стекнемо слику о својим навикама, а такође ћемо развити самопоуздање када видимо напредак у управљању новцем.
Мала, али трајна побољшања
Други разлог зашто многе одлуке о новцу не успевају је зато што су превише амбициозне. Добро је да циљеве поставимо на дневном, недељном или месечном нивоу, уместо да одмах одредимо коју суму новца желимо да уштедимо до краја године. Овако постепено побољшавамо самодисциплину и развијамо одговоран однос према сопственом новцу.
Узмите у обзир своје реакције када трошите
У реду је ако желимо да се повремено почастимо, али има и оних који су зависни од куповине – толико да им трошење новца изазива анксиозност, али упркос томе, не могу да се зауставе. Тада је добро себи поставити ограничења и разматрати како се осећамо када без размишљања трошимо.
Колико смо новца изгубили на ствари које нам заправо нису потребне? Како смо се осећали када смо потрошили тај новац? Да ли смо се због тога узнемирили или били под стресом? Да ли смо се због тога осећали добро? Када себи искрено одговоримо на ова питања, онда можемо да одлучимо да ли имамо озбиљан проблем са трошењем или је у реду да себи дозволимо да наставимо да имамо мале луксузе.
Преузмите андроид апликацију.