Почетна > Србија
Србија

Никола Тесла направио је рендгенски снимак сопственог стопала машином коју је сам дизајнирао 1896

Српски научник и изумитељ Никола Тесла је познат по свом раду са електричном енергијом и радио таласима. Имајући преко 300 патената, проналазач је био успешан, али нису сви његови експерименти били успешни или широко познати. На пример, велики број људи не повезују Теслу са рендгеном (X-ray), а заправо је почео да експериментише са том технологијом 1894.
Фото: Martin van Meytes/Wikimedia Commons/Radiographics

Рендген фотографија (која је Тесла назвао „граф сенке“) Теслиног стопала у ципели. Тесла је добио слику 1896. помоћу рендгенских зрака које је генерисала његова сопствена вакумска цев, слична Ленардовој цеви, на удаљености од 8 стопа.

Фото: WikimediaCommons
Уз објашњавање „феномена“ енергије, GPS система, бежичног преноса енергије и многих других открића, Тесла је такође наставио да се труди да научи што више о рендгенским зрацима.
Фото: Рендген Теслине ноге 1896./via Radiographics

Урадио је сопствене експерименте и створио високоенергетску вакумску цев која је радила на излазу Теслиног трансформатора или Теслине завојнице (Tesla coil) – његовог најпознатијег проналаска.

Фото: WikimediaCommons/Dickenson V. Alley

Називајући их „графовима сенки“ (shadowgraphs), Тесла их је узео користећи најлакши модел који је могао пронаћи – себе. Рендгенски снимци (X-rays) његовог стопала (са још увек видљивим металним деловима његове ципеле) и шаке су велики доказ његовог рада.



Фото: Рендген Теслине шаке 1896./WikimediaCommons

Али Теслин допринос свету радиологије није се ту завршио. Брзо је указао на корисну употребу рендгенских зрака у области медицине. Напомињући да рендгенски зраци приказују гушћа тела другачије од непрозирних тела, он је описао како се технологија може користити за проналажење страних предмета у телу или чак уочавање болести плућа.

Такође је осетио ризике рендгенског зрака.

Научник је приметио промене на кожи, бол, оток, па чак и губитак косе. Он је то приписао озону и азотној киселини коју стварају зраци, а не самим зрацима: грешка у процени, у овом случају азотна киселина  није имала посебно везе са природом зрака, али га то није спречило да покуша да уведе прве мере безбедности против ових негативних ефеката.

У ствари, схватио је да су удаљеност и време кључни фактори у спасавању људског тела од штетних ефеката рендгенских зрака. И чак је покушао да направи алуминијумски штит да створи заштитну баријеру.

Невероватно како је Тесла упркос свом пионирском раду умро сам и у сиромаштву. Или је то можда сасвим разумљиво, будући да je био дубоко великодушна особа и заинтересована само за научни напредак.

Bombardovanje Kraljevine Jugoslavije i Novog Sada (VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.